Na jedné straně nelíčená radost z úspěšného startu do turnaje, na straně druhé zachmuřené pohledy. „Takhle jsme si to nepředstavovali,“ jako by říkaly výrazy českých hokejistů.

Od rozpadu federace se ještě nestalo, aby národní tým na mistrovství světa prohrál první dva zápasy. Až letos. Zatímco úvodní nezdar s Ruskem by ještě šlo přejít, výsledek 2:5 se Švýcarskem nevěstí nic dobrého.

Tým trenéra Filipa Pešána neproměňoval šance (když už se do nich dostal), chyboval v obraně, naprosto nezvládal oslabení. Rychlejší a pohyblivější Švýcaři dali čtyři góly z pěti ve svých přesilovkách. To je důvod k zamyšlení.

Švýcaři? Rozhodně nejsou outsideři 

„Hraju ve švýcarské lize a vím, kolik je tam dobrých týmů,“ citoval českého kapitána Jana Kováře oficiální web MS. Podle zkušeného útočníka se s týmem helvetského kříže musí počítat do bojů o medaile.

„Rok od roku se zlepšují, určitě to nejsou outsideři. Myslím, že patří k favoritům turnaje. Dneska rozhodly přesilovky. My jsme měli strašnou spoustu oslabení, to je chyba,“ uvědomuje si Kovář.

O lecčems vypovídá fakt, že z posledních sedmi vzájemných duelů na světových šampionátech vyhráli Švýcaři čtyři. V sobotu v Rize tak rozhodně nešlo o náhodu, naopak. Soupeř si za (zaslouženým) vítězstvím sebevědomě šel.

Musí přijít zlepšení 

„Přesně takový začátek jsem si přáli. Podali jsme výborný týmový výkon a pomohly nám přesilovky. V tréninku na nich hodně pracujeme a dnes se to naštěstí vyplatilo,“ řekl švýcarský veterán Andres Ambühl.

Naopak Češi žádný důvod k úsměvům nemají. Nemá-li letošní MS skončit naprostou blamáží, je třeba všechno změnit. Už v pondělí proti Bělorusku. „Pořád není nic ztraceno, něco si k tomu řekneme. Určitě ale musíme hrát jiný hokej, než jaký jsme předváděli v prvních dvou zápasech,“ uvědomuje si Kovář. A znovu se vrátil k oslabením: „Nemůžeme mít takový počet vyloučených, to prostě nejde.“