Ale pozor! Série výher před MS může být zrádná. Pro nás bylo vždy lepší, když jsme si v základní skupině odbyli i slabší výkon. V mých očích je lepší, když se na šampionátu tým buduje, jde pozvolna nahoru. Už historie ukázala, že jsme pak sklízeli větší úspěchy! Každopádně, když je tým, jako nyní, dobře složený už na startu, na škodu to není. (úsměv)

Stejně tak hned na úvod šampionátu vyzvat silné Rusko. V posledním zápase jsme si potvrdili, že jej dokážeme porazit. A pokud se to podaří i nyní, získá tým na úvod tolik potřebnou sebedůvěru.

Za mé éry byly duely s tehdejším Sovětským svazem vždy vrcholem šampionátů. Rusové měli vynikající, nejlepší tým té doby, kdy jejich pozici nyní převzala Kanada, také velký suverén.

Na Sověty, mnohonásobné mistry světa a olympijské vítěze, jsem se vždy těšil a zejména za trenéra Bukače a Neveselého jsme na ně uměli, vzájemné duely byly vyrovnané.

V tehdejší době byly společností a fanoušky tyto vzájemné duely vnímány i politicky, lidé zde cítili možnost neoblíbené Rusy porazit a dát jim do nosu. Pro nás sportovce to byl pouze mimořádně těžký zápas, vždy jsme chtěli vyhrát. (úsměv)

Jiří Králík, bývalý hokejový gólman a mistr světa z roku 1985

close Hokejová brankářská legenda ze Zlína, mistr světa z roku 1985 z Prahy Jiří Králík. Foto: archiv Deníku info Zdroj: Deník/Martin Břenek zoom_in Hokejová brankářská legenda ze Zlína, mistr světa z roku 1985 z Prahy Jiří Králík. Foto: archiv Deníku