Zkrátka a dobře - první den světového šampionátu v Rize nenudil. Naopak. Po sedmigólovém představení Česka s Ruskem a přestřelce Německa s Itálií (9:4) šly na scénu večerní zápasy. Kanada překvapivě podlehla Lotyšsku 0:2 a Slováci vstoupili do turnaje vítězstvím 5:2 nad Běloruskem.

A právě v utkání Slovenska s Běloruskem byl k vidění dost nesportovní moment. Bělorusové v poslední dvacetiminutovce prohrávali už 0:4, ale dvěma slepenými góly se do bitvy dokázali vrátit. V čase 58:54 dostali dárek v podobě trestného střílení, v případě jeho proměnění by zaostávali už jen o jediný zářez. Jenže…

K penaltě se postavil Jegor Šarangovič. Nedal, Konrád jej vychytal. A navrch si dvaadvacetiletý útočník New Jersey Devils uřízl pořádný kus ostudy. Po nezdařilém nájezdu totiž neustál emoce a od viditelně spokojeného soupeře, který mířil za výhrou, se nechal vyprovokovat – Šarangovič na slovenskou střídačku poslal přes rukavici zdvižený prostředníček.

„Nesportovní gesto. Kdyby tohle udělal v dresu New Jersey Devils, tak to odnese trestem i v samotné organizaci,“ měl jasno Rastislav Konečný, bývalý slovenský hokejista, kterého si čeští fanoušci mohou pamatovat z Benátek či Vrchlabí.

Omluva soupeři 

Šarangovič - paradoxně kapitán mužstva - brzy věděl, že přestřelil. A po utkání si posypal popel na hlavu. „Bohužel, reagoval jsem na provokaci ze slovenské strany. Byl jsem frustrovaný, protože jsem neproměnil nájezd. Teď mě to mrzí a chtěl bych se slovenským hráčům omluvit. Neměl jsem to udělat,“ kál se mladý forward, který si v premiérové sezoně v NHL připsal 30 kanadských bodů (16+14).

Omluvu přidal i na svém instagramovém účtu. „Neomluvitelné. Stydím se za to. Zklamal jsem tým, trenéry i fanoušky,“ napsal Šarangovič.

Bělorusko čeká v neděli těžký zápas se Švédskem, Slovensko jde na Velkou Británii.