„David měl po konci Bostonu v playoff NHL velký zájem přijet mistrovství a přestože byl ke konci základní části zraněný, výstupní zdravotní testy u něj proběhly bez problémů a od Bruins tak dostal zelenou,“ řekl generální manažer národního týmu Petr Nedvěd. „Pokud vše půjde podle plánu, ve středu by měl už s týmem trénovat a do zápasu by měl nastoupit už ve čtvrtek proti Lotyšsku,“ dodal.

Marco Kasper.
Boj s jojo efektem. Rakousko věří budoucí hvězdě bojující o první kolo draftu

Na soupisce národního týmu tím pádem zůstává poslední volné místo, které by měl dle Nedvěda zaplnit s největší pravděpodobností David Kämpf z Toronto Maple Leafs. „David Kämpf odehrál celé playoff bez zranění a cítí se výborně. Ještě musíme počkat na finální potvrzení od Toronta, ale na 99 % by měl do dějiště mistrovství dorazit ve čtvrtek,“ řekl Nedvěd, který finální stanovisko bude znát v průběhu úterního večera.

Z osobních důvodů mužstvo opouští Simon

Naopak z dějiště mistrovství světa odcestoval z osobních důvodů Dominik Simon, který už do zápasů ve Finsku nezasáhne. „Jelikož jde o velmi citlivou osobní záležitost a respektujeme Dominikovo soukromí, prosíme o pochopení, že se k celé záležitosti nebudeme více vyjadřovat,“ uvedl Nedvěd s tím, že do zápasu proti Rakousku nastoupí český tým s 11 útočníky.

Český hokejový brankář Lukáš Dostál (na snímku z 26. prosince 2019).
Komplikace pro reprezentaci. Dostál je zraněný, jeho start na MS je nejistý

Pastrňák by se tak stává nejvýraznější posilou mužstva Kariho Jalonena. Se 77 body se rodák z Havířova stal nejproduktivnějším Čechem v NHL, celkově se umístil na čtyřicátém místě. V dresu reprezentace odehrál 61 zápasu, ve kterých nastřílel 23 gólů a 36 asistencí.