Alois Hadamczik, Vladimír Růžička, Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Miloš Říha… Ti všichni se od roku 2013 vystřídali v ostře sledované roli hlavního trenéra hokejové reprezentace. Chtělo se od nich vlastně jediné: přivézt medaili z velké akce. A všichni si na tom vylámali zuby.

Zatím poslední „placku“ získal Hadamczikův výběr ve Finsku a Švédsku v roce 2012 (bronz). Všechny další světové šampionáty skončily z českého pohledu zklamáním, které se postupně čím dál výrazněji proměňovalo v kruté procitnutí.

Tuzemský hokej už mezi medailovou elitu zkrátka a dobře nepatří. Smutné, ale pravdivé.

Bez hvězd, bez diváků

"Medaile je pořád náš sen,“ hlásí na prahu dalšího pokusu zastavit vytrvalý sešup českého národního sportu Filip Pešán. V roli hlavního kouče seniorské reprezentace si v Rize odbude premiéru.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

close Mistrovství světa 2021 v hokeji. info Zdroj: Deník zoom_in Mistrovství světa 2021 v hokeji.

Je v silách jeho party vyvolených, aby devět let dlouhé čekání na úspěch ukončila? Stručně řečeno: je.

„Myslím, že šampionát letos bude extrémně vyrovnaný a rozhodnou detaily. Z titulu se může radovat kdokoliv,“ myslí si Pešán.

Turnaj se skutečně v lecčems liší od předcovidových ročníků. Nepřijelo tolik velkých hvězd první velikosti. Forma některých favoritů je i proto záhadou, v ochozech navíc budou scházet diváci (alespoň během prvního týdne) a své jistě vykonají i nepříjemná „bublinová“ omezení.

„Určitě to bude zvláštní. Který tým se s tímhle nejlépe popere, bude mít do turnaje velkou výhodu,“ míní český kapitán Jan Kovář.

Nechtějí jen bránit

Národní tým v přípravě ani jednou nezaváhal (vyhrál i generálku – domácí turnaj v Praze). Výkony povzbudily jak hráče, tak fanoušky. I proto Pešán mluví nejen o výsledcích, ale i o způsobu, jakým k nim chce jeho družina dospět.

„Rozhodně nechceme jen bránit, chceme soupeře zlobit, aby s námi měl problém. To je podle mě hra, která není zbabělá,“ plánuje sebevědomý trenér.

Hodně toho naznačí už dnešní odpolední mač s Ruskem. Minulý týden v Praze si Češi se sbornou poradili 4:0, teď už ale jdou do ostré akce. Potvrdí nemalé ambice?