Zatímco Krnov muzeum textilnictví teprve plánuje, rýmařovská Hedva nabídla veřejnosti exkurze a komentované prohlídky do světa výroby textilu už letos. Může být textil atrakcí, která přiláká do regionu návštěvníky? První ohlasy turistů z Rýmařova jsou velmi pochvalné.

K těm, kdo dorazili do Rýmařova na exkurzi v Hedvě v rámci dní otevřených dveří, patřila také Hana Dostalová, která je kronikářkou v Hranicích. Do Rýmařova ji přilákala nová expozice Dějiny textilnictví od středověku po současnost rozvoj tkalcovského řemesla. Zajímalo ji, jak se počáteční podhorské tkalcovství vyvinulo ve vrcholné tkalcovské mistrovství v podobě hedvábných tkanin na kravaty, církevní roucha či brokátové tapety. Dočetla se, že podhorské městečko Rýmařov patří k nejdeštivějším místům Česka, tak si vzala deštník. 

Ministr obrany Lubomír Metnar na snímku přichází na schůzi vlády, která poprvé po vládních prázdninách zasedala 26. srpna 2019 v Praze.
Ministři obrany visegrádských zemí se dnes sejdou v Ostravě

Návštěva expozic o textilnictví v rýmařovské Hedvě je pro výletníky zážitek.Zdroj: Hana Dostalová„Ukázalo se, že deštník vezu zbytečně. Prvním dojmem z výletu do Rýmařova bylo hrozné vedro a katastrofální spojení. Až když jsem se v Rýmařově ujistila, že jdu správně k Hedvě, dozvěděla jsem se, že právě jdu do „kravaťárny“,“ popsala začátek svého výletu za textilem Dostalová.

Na prohlídku v Hedvě byla předem objednána. „Když jsem tam vešla, zrovna šla naproti mně skupinka návštěvníků. Tak jsme se mezi ně začlenila s tím, že čím oni končí, tím já začínám. Průvodkyně, seniorka, byla fakt hodná a prohlídku od začátku pro mě ještě zopakovala,“ doplnila Dostálová s tím, že díky ochotné průvodkyni ušetřila spoustu času.

Petr Strnisko (ve žlutém)
BK Krnov se chystá na sezonu, možná ztratí Strniska

TEXTILNÍ ŠKOLA, ZAMĚSTNANCŮM DOMY, BROKÁT PRO OPERU, PADÁKY I KRAVATY

„Procházeli jsme mnoha provozy, kde jsem se snažila pochopit systém tkaní. Potěšilo mě, že vidím vzor pro vyšehradský kodex i brokáty pro Státní operu. Při výkladu jsem se dozvěděla kromě zajímavostí také základní informace, že Hedva zaměstnávala až 1200 zaměstnanců, dnes je jich tam 35, a že dřívější majitel Flemmich, stejně jako Baťa, stavěl svým podřízeným domky. Schiel zase postavil v Rýmařově textilní školu,“ popsala své zážitky Hanka Dostalová.

Prohlížela si historické i moderní  kravaty, motýlky, ale i nepřeberné množství vzorů a barev překrásných brokátů.

Návštěva expozic o textilnictví v rýmařovské Hedvě je pro výletníky zážitek.Zdroj: Hana DostalováNávštěva expozic o textilnictví v rýmařovské Hedvě je pro výletníky zážitek.Autor: Hana Dostalová

„V textilnictví vše podléhalo módě, a také byl vidět technologický pokrok. Zlaté nitě, kterými se ručně vyšívalo, nahradily levnější lurexové. HEDVA měla například období padákového hedvábí, ale i éru látek na deštníky. Pracovali  také pro Afriku, uniformy v lesnictví i pro farnosti. Expozice zaznamenává jak období komunismu, tak i dobu po Listopadu 1989. Možná tato firma vypadá zvenčí velmi zchátrale, uvnitř udivuje neskutečnými poklady. Všem vřele doporučuji,“ uzavřela s nadšením návštěvnice.

Ukrajinská vlajka. Ilustrační foto.
Poznámka Fidela Kuby: Fandíme Ukrajině

Návštěva expozic o textilnictví v rýmařovské Hedvě je pro výletníky zážitek.Zdroj: Hana DostalováNÁVŠTĚVNÍ HODINY V HEDVĚ RÝMAŘOV

Návštěvní sezona v Hedvě je květen až září. Návštěvní dny pro veřejnost jsou zde úterý, čtvrtek a sobota, vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Kromě běžných prohlídek expozic pořádá Hedva Český Brokát příležitostně také komentované prohlídky, při kterých se návštěvníkům věnují bývalí zaměstnanci, kteří znají takové detaily o každém provozu, jaké se nikde jinde nedozvíte.

Projdete se Brokátovou místností, vyzkoušíte si tkaní na stavu, pochopíte jak funguje kolovrátek a s sebou  si odnesete vlastnoručně vyrobený kobereček. V prodejně si můžete zakoupit kravaty, šaty nebo knoflíčky.