Více než rok je ve vlastnictví nového akcionáře, má nové vedení a dělá vše pro to, aby navázala na bohatou historii a možná i zašlou slávu.

„Když jsme Massag na konci roku 2016 přebírali, byl to pro mě obrovský šok, kam až lze továrnu věhlasné značky s bohatou historií dovést. A to jak vizuálně, tak ekonomicky,“ říká generální ředitel firmy Zdeněk Čermák. „Naším cílem je postavit Massag opět na nohy, víme, že továrna je významnou součástí historie města, že je s ní určitým způsobem spjata většina zdejších rodin. Víme, že to nepůjde den ze dne, ale také víme, že musíme vyrábět a prodávat.“

Massag ve svých dvou výrobních závodech v Bílovci vyrábí léty prověřené produkty. Jedná se o drobné kovové zboží, takzvanou klasiku, což jsou například kovová očka do bot, kalhotové háčky, přezky, přezky k hodinkám a stovky druhů dalších kovových součástek hlavně pro kožedělný a textilní průmysl Další divizí je oblast povrchových úprav, pro zpracování vlastních kovových výrobků i pro externí zákazníky provádí řadu typů pokovení jako galvanické zinkování a niklování, povrchovou úpravu poměděním nebo cínováním. Massag opět začíná být vyhledávaným dodavatelem povrchových úprav kovových součástí automobilů. Mimochodem, během naší návštěvy jsme se potkali se zástupci domácí automobilky. Že by další klient?

„Naším cílem je postavit Massag opět na nohy, víme, že továrna je významnou součástí historie města, že je s ní určitým způsobem spjata většina zdejších rodin. Víme, že to nepůjde den ze dne, ale také víme, že musíme vyrábět a prodávat.“
Generální ředitel firmy Zdeněk Čermák

Třetím druhem podnikání je výroba logistických prostředků od malých dvoukoláčků pro zahradníky a kutily po pojízdné klece pro obchodní řetězce a logistická centra v neomezeném počtu variant, těžké palety pro strojírenský průmysl atd. V Bílovci jsou připraveni zákazníkovi nabídnout nejen palety vyrobené z dodané dokumentace, ale také na základě jeho představy paletu navrhnout i spolupracovat na případných zkouškách prototypů. V oblasti manipulačních prostředků pro obchodní řetězce je společnost Massag majitelem i několika průmyslových vzorů platných pro celou Evropu.

„Své výrobky exportujeme po celém světě, našimi zákazníky jsou velcí výrobci z oblasti kožedělného a textilního průmyslu, ale například naše kalhotové háčky nakonec doputují až do soukromé krejčovské dílny se dvěma třemi švadlenkami třeba v Singapuru. Strojírenské firmy, hlavně firmy z automobilového průmyslu, využívají našich zkušeností z oblasti povrchové úpravy, mezi naše zákazníky se řadí i výrobci klimatizací, tepelných čerpadel, hydraulického potrubí atd. Divize logistického zboží pak zásobuje obchodní řetězce jako TESCO, spediční firmy, prádelny atd. “ přibližuje současnou výrobu Zdeněk Čermák.

Při prohlídce továrny a provozů se můžeme přesvědčit o tom, co se už podařilo napravit, změnit, ale vidíme, kolik práce vedení, ale i zaměstnance ještě čeká. Obdivujeme lisy z roku 1907, ale i moderní stroje.

„Své výrobky exportujeme po celém světě, našimi zákazníky jsou velcí výrobci z oblasti kožedělného a textilního průmyslu, ale například naše kalhotové háčky nakonec doputují až do soukromé krejčovské dílny se dvěma třemi švadlenkami třeba v Singapuru.“
Generální ředitel firmy Zdeněk Čermák

„Massag disponuje pro svou výrobu nejenom potřebnými technologiemi, ale hlavně zkušeným personálem. V současnosti máme 210 zaměstnanců, první, co jsme museli udělat, bylo zavést určitý systém, rozšířit technologie výroby, v Massagu se řadu let téměř neinvestovalo. Podařilo se nám továrnu stabilizovat, co se týče procesů, snažili jsme se zlepšit zaměstnancům podmínky na pracovišti, do některých provozů jsme například zavedli topení, aby v zimě nemrzli,“ podotkne Zdeněk Čermák a z jeho slov je cítit, že on i nový management dělají vše pro to, aby továrna i nadále měla odběratele pro své výrobky a že Massag jde správným směrem.

Potvrzuje to nakonec i poptávka po pracovních pozicích laborantka chemické laboratoře, pracovník elektroúdržby, stavební údržby, vedoucí údržby, nástrojař, zámečník, seřizovač nebo svářeč.

Věhlasný bílovecký podnik musel překonat složitou hospodářskou situaci, ztrátu zakázek, kvalifikovaných lidí, důvěru zákazníků.

Vedení společnosti má v plánu opravit infrastrukturu budov a komunikací v areálu, pokračovat v modernizaci technického vybavení. Nemá v úmyslu výrobu omezovat, naopak ji chce rozvíjet. Můžeme jen držet palce, značce Massag i Bílovci.

Massag je nedílnou součástí historie Bílovce
Společnost Massag a.s., sídlící v Bílovci byla založena v roce 1828 vídeňským podnikatelem Mathiasem Salcherem. V roce 1856 byla firma přejmenována na Massag, pod touto obchodní značkou podniká stále a úspěšně umísťuje své produkty na více než 40 trzích celého světa.
Salcher v Bílovci začal s výrobou knoflíků. V tomto sortimentu neměla zpočátku firma konkurenci. Knoflíky proslavily později firmu Mathiase Salchera po celém světě, ponejvíce v Americe. Tento původní produkt tvořil po dlouhá léta základní program výroby v Bílovci a knoflíky se tak udržely až do roku 1949. Salcherův výrobní program se začal postupně rozšiřovat o výrobu oděvních doplňků všeho druhu, obuvnických doplňků, lyžařského vázání a různých ručních strojků a lisů na zarážení nýtů a kroužků.
Po znárodnění v roce 1945 byla firma začleněna pod vedení národního podniku Koh-i-noor Praha. Od té doby převzal závod v Bílovci název Koh-i-noor, avšak obchodní značka Massag byla používána i nadále. V roce 1953 se výrobní program zužuje převážně na výrobu drobného kovového zboží, které dosahuje až 70% objemu. Ve stejném období byla zahájena výroba psacích per, která dosáhla svého vrcholu v roce 1960. Následně se výrobní program rozšiřuje o výrobu botových kroužků, háčků, kování pro koženou galanterii, slévárenské podpěrky, klíčové kroužky, nacpavače dýmek, kufrové kování, trubkové nýty apod.
Spolu s rozvojem výroby automobilů v Mladé Boleslavi se v Massagu rozvíjela v druhé polovině 20. století i výroba autopříslušenství a dílů pro osobní vozy, která se zachovala dodnes.
V oblasti kovovýroby je Massag stále dodavatelem sériových dodávekmechanických součástí jak osobních, tak i nákladních automobilů, díky široké škále vlastních technologií je schopen nabídnout i komplexnější sestavy než jsou například jednoduché výlisky. Novým směrem v oblasti automotive je návrh a výroba přepravních obalů pro manipulaci s automobilovými součástmi a to jak v rámci jejich mezivýrobní manipulace, tak i pro přepravu těchto dílců k odběrateli.