Podzimní volby do sněmovny se blíží a jedna z klíčových bitev se odehraje ve čtvrtém nejlidnatějším kraji v zemi.

O tom, že právě dobrý výsledek ze severní Moravy a Slezska může v konečném účtování rozhodovat, svědčí i hodně nabité kandidátky jednotlivých stran nebo stále častější návštěvy politiků.

Nejaktivnější je v tomto ohledu premiér Andrej Babiš, který začal jezdit do regionu prakticky každý týden. Nejen proto je ale favorit voleb předem jasný.

Mediální náskok o pověstný parník má také tentokrát kandidát ANO a stávající hejtman Ivo Vondrák. I nejzarytější odpůrci Babišova hnutí uznávají jeho dovednosti, navíc se někdejší rektor VŠB věnoval problematice pandemie a je prostě nejvíce vidět.

Když k tomu probleskly informace, že by se jeho ambice mohly projevit i v tom smyslu, že by si ho šéf hnutí Andrej Babiš uměl představit jako vhodného kandidáta na budoucího premiéra, možná akcie ANO v kraji ještě stouply.

Sociální demokraté vsází na mediálně známou tvář ministra kultury Lubomíra Zaorálka. V našem kraji je ČSSD stranou historicky úspěšnou, ale jejich voliči v posledních letech už prohlédli. Angažmá ve vládě s ANO či programová nesrozumitelnost pro prostého člověka hovoří spíš o tom, že se do sněmovny vůbec nemusí dostat. Hamáčkova červená mikina je okoukaná a volby určitě nevyhraje.

Na hraně pěti procent se často v průzkumech ocitnou komunisté. Lídr Leo Luzar si může být jistý tím, že stejně jako u nás, tak třeba i v severních Čechách přes pět procent svou stranu dotlačí. Tradice tady je. Zda to bude stačit celkově, se uvidí. Konkurence ale vzala komunistům jejich tradiční témata.

Lídr ODS Zbyněk Stanjura, původně opavský primátor, se v politickém řemesle zlepšuje rok od roku. V médiích mluví jasně a přímočaře, snaží se vysvětlovat, proč by bylo lepší být zodpovědný k rozpočtu a nerozhazovat, je silným oponentem pro všechny své soupeře.

Na kandidátce Trojkoalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se vcelku překvapivě objevil i bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. Jde do voleb s tím, že problémy z minulosti už jsou zapomenuty. Arbitrem budou voliči, stoupající preference ODS v celé republice možná bývalého ministra vytáhnou zpět do vysoké politiky.

Piráti také poslali na místo jedničky v kraji současného poslance. Lukáš Černohorský na sebe za čtyři roky ve sněmovně ničím výrazně neupozornil. Jeho snaha ve vyšetřovací komisi k privatizaci OKD dvacet let poté působila naivně až dětinsky. Část voličů ale v Pirátech vidí novou alternativu a možná jim bude Černohorského nenápadnost stačit.

Důležitou otázkou bude, komu a kolik voličů vezme seskupení Volný blok, které sází na tvář Luboše Volného. Jeho radikální a mnohdy úplně nereálné nápady mohou mít v našem regionu své posluchače. A protože v tom směru nebezpečí větří zejména SPD, nasadil tady přímo svého šéfa Tomia Okamuru.

Střet gigantů ultrapravicové scény bude zajímavý. A pokud by ostravský „flákanec“ pokračoval v mediální agresivitě, může být zajímavý až moc.