Nic si nemůže být vzdálenějšího, než studenti a jejich pohled na život s odstupem 33 let od sametové revoluce. Tedy studentská revolta zůstává, ovšem její podoby se dramaticky změnily. V listopadu 1989 jsem byl ve druhém ročníku gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí a dění revolučních dní se mě, stejně jako mých spolužáků, hluboce dotýkalo. V končinách daleko od Prahy šlo ale všechno pomaleji.

Dne 27. listopadu 1989 se také v Ostravě konala generální stávka. Na dnešním Masarykově náměstí se sešlo víc lidí než při vzniku Československa v roce 1918.
FOTO: 17. listopad v Ostravě. V MS kraji se revoluce "rozjížděla" pomaleji

V pátek ve zprávách první záběry z demonstrací v Praze v televizi a v pondělí už vše nabíralo na obrátkách i v prostorech školy v „provinčním“ městečku na východě země. Zatímco v krajských městech se do protestních akcí zapojovali vysokoškoláci, malá města měli „v rukou“ středoškoláci.

Bylo to období plné napětí a očekávání a hlavně bažení po informacích. Svět tehdy fungoval bez internetu, chytrých telefonů a sociálních sítí. Pro dnešní studentstvo nepředstavitelná věc. Účast na protestních akcích v Praze před 17. listopadem 1989 i v tomto datu byla velkým rizikem pro budoucí život každého účastníka. Vyloučení ze školy nebyla ničím výjimečným. Dnešní studenti si už jen těžko dokáží něco takového představit. Na rozdíl od nás v té době ale mají štěstí neomezeného přístupu k informacím..