U nás v Ostravě se – dokonce viditelněji než ve zbytku ČR – za posledních 30 let podařilo výrazně zlepšit životní prostředí a tím i kvalitu života. To všechno je bohužel ohroženo nevídaným vývojem na trzích s energiemi.

Extrémní ceny ohrožují české firmy, jejich zaměstnance a sociální smír v naší zemi. Situace je zvlášť dramatická pro těžký průmysl, který je významnou částí naší ekonomiky. Všichni si uvědomujeme těžké dopady cen energií na lidi a na firmy, ale nesmíme zapomínat, že totéž neméně silně platí také pro veřejné služby, které zajišťují kraje a v ještě větší míře obce a města.

Obrana proti tomu je ovšem mimořádně složitá. Vláda ohlásila zastropování ceny elektřiny, ale to nestačí. Musíme být aktivní i ve vytváření celoevropských opatření. Dohoda o jednotlivých krocích se rodí, ale díky své profesi vím, že přijaté řešení nemůže být takové, aby uspokojilo všechny členské státy EU s jejich rozdílnými přírodními podmínkami a různým historickým vývojem jejich národních energetik.

Dalším krokem může být zavedení motivace pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu, např. státní finanční kompenzací a především pozastavením trhu s emisními povolenkami. Nebo aspoň zastropováním jejich ceny, která se také naprosto odtrhla od reality – to nyní prosazují Poláci a my bychom je v tom měli podpořit.

V opačném případě hrozí, že pozdější zahájení sezóny na zimních stadiónech, zavírání bazénů, několikahodinové vypínání veřejného osvětlení uprostřed noci a další opatření na úsporu elektřiny budeme nuceni snášet déle než jen několik týdnů uprostřed zimy.

Aleš Linhart, analytik evropské legislativy