Nic netrvá věčně. Ani vítězná volební série hnutí ANO v České republice.

Nezměnili to ani voliči z Moravskoslezského kraje, kde si hnutí vedené Andrejem Babišem proti posledním krajským volbám ještě o tři procenta polepšilo. Hejtman a lídr kandidátky ANO Ivo Vondrák potvrdil pověst nejoblíbenějšího krajského politika současnosti, přesto si podle všeho vyzkouší pozici opozičního poslance. Problém to ale pro něj není, protože v roli hejtmana má práce pořád dost a v konečném důsledku na tom může vydělat Moravskoslezský kraj.

Sledování sčítání výsledků voleb v sídle KSČM.
ANALÝZA: Komunisté v propadlišti dějin

Kdo se stane nejvlivnějším politikem z našeho regionu? Ambice vrátit se po letech opět na post ministra určitě nechybí Zbyňku Stanjurovi z ODS, který uspěl v posledních předvolebních televizních debatách. I on tak má velký podíl na tom, že koalice SPOLU excelentně zvládla finiš kampaně a přetáhla nerozhodné voliče na svou stranu. Dobrou zprávou taky je, že ve vítězné koalici zabodovaly i dvě ženy, Pavla Golasowská a Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Jasno je rovněž o poražených. Obrovským fiaskem skončily volby pro Piráty, které voliči na společné kandidátce se Starosty možná až šokujícím způsobem vykroužkovali. Žádný zásadní problém to ale není, protože o poslancích Lukáši Černohorském nebo Ondřeji Polanském stejně nikdo v posledních čtyřech letech moc neslyšel.

Pomyslná černá smuteční vlajka ale visí hlavně na sídlech dvou tradičních levicových stran - ČSSD a KSČM. S vrcholnou politikou se loučí mimo jiné i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Dlouholetý čelní představitel sociální demokracie, který ve straně bravurně přežil všechny personální turbulence, těžil z toho, že region byl po revoluci levicový. Pád strany ale dohnal i jej. Strach o práci však mít nemusí. Je pravděpodobné, že se pro něj místo v diplomacii najde.

Lubomír Zaorálek na archivních snímcích Deníku.
Politický nekrolog Lubomíra Zaorálka aneb Ostřílený Ostravák mizí ze sněmovny

Poprvé od roku 1989 chybějí v poslanecké sněmovně komunisté. Zda to bude už navždy, rozhodnou příští měsíce. A regionální zástupci strany v tom mohou sehrát klíčovou roli. Na pozici předsedy KSČM by totiž mohli kandidovat exposlanec Leo Luzar nebo europoslankyně Kateřina Konečná.