Původní zprávy dokonce hovořily o čtyřech mrtvých, nakonec podlehli havárii přímo na místě čtyřleté dítě a devětasedmdesá­tiletý muž. Později v nemocnicích zraněním podlehla i jeho osmašedesátiletá manželka. Páteční noční odhady záchranářů také mluvily o pětatřiceti zraněných, lékaři nakonec ošetřovali osmatřicet pasažérů z havarovaných vo­zů.

Naplno se rozjel i kolotoč vyšetřování. Novojičínská policie oznámila, že už zahájila úkony trestního řízení proti jednomu z řidičů tramvají. Čtyřiadvacetiletého muže, který je v nemocnici se zraněnou páteří a ve špatném psychickém stavu, podezírá z trestného činu obecného ohrožení. Hrozí mu až desetileté vězení.

Podle předběžného šetření drážní inspekce to vypadá, že nepočkal na křížení ve výhybně s protijedoucí tramvají a aniž by se spojil s dispečerem, vyrazil na jednokolejnou trať. Srážka pak byla neodvratná. „Řidiči na této trati musejí ve výhybně čekat na protijedoucí spoj. Pokud nepřijede do tří minut, musí kontaktovat dispečera. A to on pravděpodobně neudělal,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Systém, který na trati funguje, je ale zastaralý. Všude jinde v republice mají podle Neusara jednokolejnou trať zabezpečenu modernějším systémem. Na trať linky číslo pět, kde k havárii došlo, zatím nebyl tramvajový provoz obnoven. Tramvaje se na ni vrátí zpět až po zavedení nového bezpečnostního opatření.