„Stál o ty dveře opřený zády, povídali jsme si a přitom kouřili. Byla to sekunda, stalo se to z ničeho nic. Najednou byl venku. Kdybych se nedržel, tak jdu s ním. Určitě je neotevíral sám proto, že by chtěl vyvětrat, jak se někde psalo. České dráhy se kryjí, ale ty dveře prostě nebyly dostatečně zajištěné.“

Těmito slovy se vrátil k sobotní tragické události šestatřicetiletý Martin Motloch. Těsně před tím, než třicetiletý Jiří Bělák vypadl z vlaku vezoucího příznivce ostravského klubu na klíčový zápas se Spartou, spolu vedli družný rozhovor na jasné téma – fotbal.

„Dříve jsme se neznali, začali jsme se bavit až u cigarety v tom vlaku. Stáli jsme u dveří a probírali podzimní domácí zápas Baníku se Spartou a to, jak při něm řádili polští rowdies. Já osobně takové chování neuznávám. Jezdím fandit, ne dělat výtržnosti. I on na mě působil jako v klidu chlap, nebyl určitě opilý,“ přiblížil dále Motloch běh události bezprostředně před tragédií.

Byl to právě on, kde bezprostředně poté zabouchl rozevláté dveře a chvátal událost nahlásit policistům. „Ti to pak vysílačkou nahlásili strojvedoucímu a ten vlak zabrzdil,“ uvedl pro Deník fanoušek s tím, že tento způsob bral v dané chvíli jako nejlepší řešení. „Zatáhnout ruční brzdu nás nenapadlo,“ dodal ještě.

České dráhy přitom nadále jakoukoliv vinu popírají. „Buď dané dveře někdo předtím dobře nezavřel, nebo je musel otevřít onen cestující. Je vyloučeno, aby se otevřely samy bez zásahu člověka. To bylo prokázáno při kontrole okamžitě po dojezdu vlaku do Prahy. Dveře byly v pořádku,“ hájil přepravce Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

Deníku se ale podařilo získat i další svědectví, podle kterého dveře úplně v pořádku být nemusely. Šedesátiletá fanynka Baníku Naďa Sýkorová totiž viděla, jak se samovolně otevřely už předtím. „Dveře se otevřely samy už dříve. Stalo se to, když nás tam kouřilo asi pět, takže jsem to dobře viděla. Někdo je ale hned zavřel,“ sdělila starší žena, která rovněž o tragicky zesnulém fanouškovi mluvila jako o jednom z nejslušnějších.

Shodou okolností pak byla u toho, když se dveře otevřely podle jejích slov i podruhé. „To tam zrovna kouřilo více lidí a já jsem stála u protějších dveří, takže jsem neviděla přímo, co se stalo. Určitě je ale neotevřel on sám,“ řekla závěrem tato svědkyně, která je stále celou tragédií roztřesena.

„Severomoravští policisté byli v inkriminovaném vlaku v takovém počtu, aby v něm byli schopni zajistit veřejný pořádek. V naší moci není hlídkovat u každých dveří vlaku. Jsme si vědomi toho, že šlo o tragédii, kde byl zmařen lidský život, a proto budeme navrhovat, aby České dráhy, pokud to bude možné, v budoucnu při podobných speciálních vlacích pro fanoušky nasadili vagony, ve kterých nepůjdou dveře během jízdy otevřít.“ Milan Klézl, mluvčí severomoravských policistů