Při karambolech zemřelo 104 osob. V porovnání s minulým rokem to znamená o šest obětí méně. Snížil se také počet těžce i lehce zraněných. Zatímco letos lékaři ošetřili 389 těžce a 2669 lehce zraněných, vloni to bylo o třiašedesát, respektive o dvaašedesát více.

Nejrizikovější dny jsou pátky (2908) a pondělky (2596), naopak nejklidnější bývají neděle (1453) a soboty (1690). Nejvíce se bouralo v moravskoslezské metropoli (3362).

Policisté řešili 823 nehod, při kterých viníkům kolovalo v krvi různé množství alkoholu. Výjimkou bohužel nejsou ani případy, kdy motoristé měli tři i více promile alkoholu. Při těchto haváriích pět lidí zemřelo, třicet osob utrpělo těžká a 311 lehká poranění.

Nejčastější příčinou nehod je nesprávný způsob jízdy (9570), který si vyžádal jedenatřicet mrtvých a třiadevadesát těžce zraněných. Na druhém místě je nedání přednosti v jízdě (2498) se šestnácti mrtvými a osmasedmdesáti těžce zraněnými.

Co do počtu karambolů jako třetí figuruje nepřiměřená rychlost (2162), která si ale na své konto připsala nejvíce tragédií - třiačtyřicet lidí zemřelo, dalších 131 skončilo s vážnými zraněními v nemocnici.

Policisté za prvních osm měsíců řešili také více než 650 kolizí s divokými a domácími zvířaty. Patří mezi ně i nehoda vozu cizinecké policie, který se v srpnu na dálnici D 47 střetl s kancem. Ochránce zákona přežil, kanec zraněním podlehl.

Zvířecí havárie plní statistiky i tento měsíc. Na Slovenské ulici v Ostravě-Přívoze se motocyklistovi připletlo do cesty stádo koz kamerunských. Následovala srážka s tvrdohlavým kozlem, při které muž na motorce utrpěl poranění nohy.

„Za uvedené období se stalo také 109 nehod s účastí chodce na vyznačeném přechodu. Dva srážku nepřežili,“ řekla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská s tím, že v šestašedesáti případech bylo příčinou nedání přednosti pěším - dvanáct lidí utrpělo těžká zranění, lékaři ošetřili i šestapadesát lehce zraněných.