Vše začalo ve chvíli, kdy městskou policii kontaktoval svědek, který oznámil, že u křižovatky ulic Fryštátské a Rudné v Ostravě-Radvanicích stojí muž, který po projíždějících autech hází kameny. „K místu ihned vyrazila hlídka městské policie. Strážníci zde nalezli na zemi ležícího čtyřicetiletého muže, který se třásl po celém těle zimou. Neměl viditelná zranění, obtížně však komunikoval. S ohledem na jeho stav strážníci přivolali sanitku,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová. Než ale záchranáři přijeli, muž se náhle zvedl s tím, že žádnou pomoc nepotřebuje. „Udělal dva rychlé kroky a po příkrém srázu seběhl k řece, která poblíž křižovatky protéká a v těchto místech je široká přibližně šest metrů. Skočil do vody, přeplaval na druhou stranu, vylezl na břeh a utíkal pryč. Strážníci se však za mužem z obavy o jeho zdraví rozjeli, nadjeli mu z opačné strany a dostihli jej,“ řekla Kejdová.

V té chvíli dorazila sanitka. Lékař muže prohlédl a rozhodl o jeho převozu do nemocnice. „Během jízdy se výtečník začal chovat agresivně, pokoušel se otevřít dveře sanitky a napadal strážníky, kteří se mu v tom snažili zabránit. Nakonec musel být spoután až do předání zdravotnímu personálu v nemocnici,“ uzavřela Kejdová.

Podobné případy, kdy někdo před ochránci zákona skočí do řeky, jsou naštěstí výjimečné. Přesto již policisté a strážníci několik takových událostí zaznamenali. Při jedné z nich přišli o život dva lidé. Tragédie se stala v červnu loňského roku. Strážník, který se ve svém volnu projížděl na kole, zpozoroval v Ostravě-Petřkovicích skupinku pěti Romů, která na vozíku vezla měděné trubky. Ochránce zákona pojal podezření, že může jít o kradené věci. Proto přivolal své kolegy ve službě.

Když Romové zahlédli uniformy, dali se na útěk. Dva z nich skočili do nedaleké řeky Odry. Nad oběma (17, 18 let) se vzápětí zavřela hladina.

Strážníci se ihned vrhli za nimi a snažili se je zachránit. Kvůli špatné viditelnosti pod vodou a hloubce, která v těchto místech přesahovala čtyři metry, se jim to však nepodařilo. Mrtvá těla až později vytáhli hasiči a policejní potápěči. Pitva prokázala, že příčinou smrti bylo utonutí.