Podle dopravních expertů i samotných policistů je nezbytné právě této věkového kategorii věnovat zvýšenou pozornost. Klasická prevence formou nezáživných přednášek je však pro generaci odchovanou počítačovými hrami a krvavými thrillery zcela neúčinná.

Jedním z projektů, který má mladým lidem ukázat krutou realitu, je The Action, který u nás funguje několik let. Zhlédly ho již desetitisíce tisíce studentů z celé České republiky. Tento týden organizátoři zavítají do Moravskoslezského kraje. Ve středu vystoupí ve Frýdku-Místku, o den později se přesunou do Ostravy.

The Action je zaměřený na středoškolské studenty a žáky devátých tříd základních škol. Vystupují v něm skuteční lidé, kteří zažili dopravní nehody, ať již jako oběti nebo záchranáři. „Hlavní osou představení jsou autentické příběhy hasičů, záchranářů, policistů, ale i prostých lidí, jejichž život navždy změnila tragédie vážné dopravní nehody. Tyto skutečné příběhy skutečných lidí zanechávají v mysli mladého začínajícího řidiče hlubokou stopu, což jsme si ověřili na řadě konkrétních reakcí našich diváků,“ prohlásil hlavní manažer The Action Martin Gebauer.

„Průběh multimediální show nabízí silný emotivní prožitek a seznamuje diváky s reálnými dopady dopravní nehody. A to jak na oběť, tak i na další osoby v jejím okolí. Forma preventivního působení, kterou používá projekt The Action, je velmi specifická. Nesnaží se poučovat o tom, jak se má účastník silničního provozu chovat. Účinkující neurčují divákům pravidla chování. Závěr si vytváří každý sám,“ uvedl Gebauer, který připustil, že tento způsob může někomu připadat až příliš drastický. Podle Gebauera však není možné generaci odchovanou akčními thrillery přesvědčovat pouze radami a doporučeními.

„Z našeho představení lidé neodcházejí s úsměvem na tváři. Proto tu ale nejsme. Nechceme nikoho pobavit, chceme mladým lidem zprostředkovat tvrdou realitu vážné dopravní nehody a jejích možných následků,“ uzavřel Gebauer.

Řízená střela

Léčbu šokem slibuje i nový projekt, který v těchto dnech přichází do středních škol. Jde o speciální DVD nazvané Řízená střela. Snímek obsahuje záběry z tragických dopravních nehod, rady zkušených řidičů, televizní spoty BESIP, názory mladých řidičů a další důležité informace týkající se dopravy.

„Film má preventivně zapůsobit na mladé lidi, kteří jsou ve věku kolem osmnácti let. Mladým lidem vůbec nedochází, že rozjetý automobil není bezpečnou virtuální počítačovou animací, ale hromada nebezpečného železa, která je schopná usmrtit vše uvnitř a kolem sebe i ve chvíli, kdy si řidič připadá bezpečně a neohroženě,“ uvedl scénárista a režisér filmu Jan Chleboun. Snímek trvá zhruba tři čtvrtě hodiny a je rozdělený do několika témat – Agresivní jízda, Rychlost, Alkohol a Zádržné systémy. „Asi se jedním filmem nepodaří úplně vynulovat ta strašná čísla z policejních statistik o dopravních nehodách mladých lidí, ale každý zachráněný život má smysl,“ dodal Chleboun.

Filmem provází Pavel Soukup, který je s motorismem spojován zejména díky vystupování v televizních spotech Besipu. DVD Řízená střela dostanou střední školy v celé České republice.