Včera ráno, krátce před desátou dopolední. U Starého Jičína se na hlavním tahu mezi Olomoucí a Ostravou srazila dodávka s cisternou. Obě auta začala okamžitě hořet a řidiči zůstali uvězněni v ohnivém pekle. Z toho jim nedokázali pomoc ani hasiči, ani bezmocní záchranáři. „Nemohli jsme se k obětem přes plameny dostat. Všude šlehaly plameny, vypadalo to tam jako na frontě. Jen jsme se dívali, jak hasiči bojují s požárem,“ popsal situaci po tragické nehodě mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že když se hasičům podařilo plameny uhasit, nedalo už se pro záchranu řidičů nic dělat. „Už jsme se ani nepokoušeli o záchranu, lékař už pouze konstatoval smrt,“ doplnil Humpl.

Nehodu podle předběžných informací zavinil řidič dodávky, který ve směru na Ostravu z neznámých důvodů sjel do odstavného pruhu. Když se pokusil strhnou vůz zpět, vjel do protisměru a srazil se s od Ostravy jedoucí cisternou. Proč řidič na rovném úseku z ničeho nic vybočil ze směru jízdy, zatím policie neví. „Nemůžeme vyloučit ani mikrospánek, ani srdeční slabost. Přesnou příčinu však určí až pitva,“ uvedla mluvčí novojičínské policie Michaela Šálková.

Prosinec tak zatím na české silnice uklidnění nepřinesl a vše nasvědčuje tomu, že poslední měsíc v roce naváže na rekordně tragický listopad, během kterého zemřelo na silnicích 108 lidí, nejvíce za celý rok. Jak včera v reakci na nešťastné události posledních dní naznačil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek, počítá dopravní policie s tím, že i prosinec bude na silnicích extrémně bouřlivý, a to hlavně přes vánoční svátky. Pravděpodobně se tak nepodaří splnit předsevzetí policejního vedení, aby počet mrtvých na silnicích za rok 2008 nepřekročil tisícovou hranici. Už teď je totiž mrtvých více jak 900.

(jk, mako)