Loňský rok patřil z pohledu moravskoslezských hasičů k nejnáročnějším za posledních několik let. Týká se to zejména dvou mediálně nejznámějších zásahů - srážky dvou tramvají mezi Ostravou-Porubou a Vřesinou a nehody rychlíku Comenius ve Studénce na Novojičínsku.

Nehody

K první tragédii došlo v pátek 11. dubna za Ostravou-Porubou, kde se na jednokolejné trati linky číslo 5 střetly dvě tramvaje. Nehodu zavinil řidič jedné z nich, který si neuvědomil, že má v jedné ze stanic počkat na soupravu jedoucí v protisměru. Výsledkem byli tři mrtví a desítky zraněných.

Další drama, tentokrát železniční, se odehrálo v pátek 8. srpna ve Studénce. Rychlík Comenius, jedoucí z Polska do Prahy, narazil do konstrukce opravovaného mostu, který se zřítil přímo před přijíždějící vlak. Neštěstí si vyžádalo osm mrtvých a desítky těžce zraněných. Na obou místech společně s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému zasahovaly desítky hasičů.

Hrozil výbuch

Hasiči v loňském roce vyjížděli i k jiným závažným případům. K havárii se například schylovalo v dubnu v Ostravě, a to jen několik hodin po tragické srážce tramvají. „Přímo v Ostravě – u radnice městského obvodu Ostrava–Jih, se na střechu převrátil kamion převážející přes čtyři stovky šedesátikilových tlakových lahví se zbytkovým vodíkem. Několik propojených lahví začalo hořet,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že pokud by náklad explodoval, mohl srovnat se zemí několik domů a vytvořit obří kráter o rozloze velkého náměstí.

Patnáct hasičských jednotek zasahovalo na místě více než deset hodin. S ohledem na velké riziko exploze záchranáři pracovali často vleže, pokud možno ukryti za pevnými překážkami a obrubníky. Z okolních objektů muselo být evakuováno několik desítek obyvatel.

Boeing a moštárna

Rušno bylo také v pátek 14. listopadu, kdy operační středisko hasičů přijalo informace o potížích letadla Boeing, které startovalo z Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Do jednoho z motorů vletěl pták a vyřadil jej z provozu. „Letadlo mělo poškozený motor, proto jen kroužilo nad letištěm. Na místo vyjely čtyři jednotky hasičů. Nakonec bylo rozhodnuto, že nouzově přistane v Praze-Ruzyni,“ připomenul Kůdela.

V červenci hasiči zasahovali v moštárně v obci Sosnová na hranici Opavska a Bruntálska. „Šnekový lis na ovoce vtáhl do svých útrob mladé brigádnici levou ruku až po rameno. Tříapůlhodinová mravenčí práce hasičů a jejich spolupráce s rychlou záchrannou službou slavila úspěch,“ uvedl Kůdela, podle kterého měla dívka obrovské štěstí, že její spolupracovnice duchapřítomně stroj vypnula. „I tak měla dovnitř vtaženu levou ruku až po paži,“ popsal situaci Kůdela. Hasiči pomocí hydraulických nůžek, rozpínáku, mečové pily a řetězů po částech rozebrali celou násypnou část lisu, lékaři mezitím dívku ošetřovali a tlumili bolest.

Kuriozity

Hasiči si na své konto připsali i několik kuriózních výjezdů. O jeden z nich se v lednu postaral autobus v areálu nákupního centra v Českém Těšíně. Zplodiny z jeho výfuku nasála vzduchotechnika v objektu a následně se zapnula elektronická požární signalizace. Hasiči evakuovali na osmdesát osob. Až později se ukázalo, že nikde nehořelo.

Hasiči měli také co do činění s maringotkami. Jedna z nich na konci února skončila v řece Opavě. Stalo se tak v úseku mezi obcemi Karlovicemi a Širokou Nivou. „Řeka postupně podemlela břeh, na kterém maringotka několik desítek let pevně stála, a poté se zřítila svou zadní částí do koryta řeky, kde by mohla při větší vodě napáchat velké škody,“ uvedl Kůdela. Hasiči maringotku vytahovali více než hodinu.

O další maringotku – tentokrát cirkusovou - se postarali hasiči na konci loňského března v Novém Jičíně. Tentokrát začala hořet. Škoda se vyhoupla na 200 tisíc korun. Šlo totiž o veterána - rekonstruovaný přívěs, který majitelé cirkusu používali jako pokladnu. Příčinou požáru byla závada na elektroinstalaci.

Na konci července likvidovaly desítky profesionálních a dobrovolných hasičů nedaleko Jakartovic na Opavsku požár obilného pole.

„Způsobil ho nešťastný pták, který se rozhodl usadit na sloupu vysokého napětí. Tam ale vyzkratoval elektrické dráty a jeho hořící tělo dopadlo na okraj pole. Navíc vál silný vítr, který se postaral o rychlé rozšíření ohně. Celkem požár poškodil patnáct hektarů pole a škoda dosáhla 370 tisíc korun,“ uvedl Kůdela.