Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě včera zmírnil trest devětapadesátiletému Bohumilu Formánkovi, který v prosinci předloňského roku v Karviné–Fryštátě srazil na přechodu pro chodce tehdy sedmnáctiletá dvojčata Elišku a Evu Prokešovy z Bohumína. Eliška na místě zemřela, Eva utrpěla velmi těžká zranění, která zanechají trvalé následky.

Formánka v říjnu loňského roku Okresní soud v Karviné poslal na dva roky a deset měsíců do vězení. Formánek byl uznán vinným z trestného činu ublížení na zdraví. Proti verdiktu se na místě odvolal. U Krajského soudu v Ostravě, který se tímto případem včera zabýval, požadoval mírnější trest. Nakonec uspěl. Senát mu trest snížil o deset měsíců na dva roky žaláře. Rozhodnutí je pravomocné a není proti němu odvolání. Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu ostravského krajského soudu, pro Formánka byla výraznou polehčující okolností dosavadní bezúhonnost. Soud ale zároveň konstatoval, že i přes tuto skutečnost nelze ukládat podmíněný trest, jak navrhoval Formánkův obhájce.

Tragédie se odehrála v prosinci 2007. Formánek před sedmou hodinou ranní jel na pracovní jednání. V Karviné na vyznačeném přechodu přehlédl sedmnáctiletá dvojčata mířící do školy. Dívky ve velké rychlosti srazil. Jedna zemřela, druhá se z vážných zranění a traumat léčí dodnes.

Obžaloba i obhajoba u karvinského soudu předložily různé znalecké posudky týkající se toho, jakou rychlostí Formánek v době střetu jel. Jedna z expertiz hovořila o rychlosti až třiaosmdesát kilometrů v hodině, další však stanovila rychlost o dvacet kilometrů nižší. Jak ale konstatoval soudce, Formánek v každém případě překročil povolenou rychlost, která v těchto místech byla stanovena na padesát kilometrů v hodině. Obhajoba také poukazovala na skutečnost, že obě dívky měly na sobě tmavší oblečení. Tento argument však soudce jednoznačně odmítl s tím, že dvojčata přecházela po vyznačeném přechodu, a měla tudíž přednost. Formánkovi hrozilo až pětileté vězení.