Klasickým příkladem je situace, kdy řidič jedoucí v pravém jízdním pruhu zastaví, avšak další vozidlo v levém jízdním pruhu pokračuje v jízdě. Následuje srážka s pěším, která může skončit vážným zraněním či dokonce smrtí chodce. Potvrzují to i dvě vážné nehody, které v těchto dnech vyšetřují ostravští policisté.

První havárie se stala na Výškovické ulici v Ostravě-Zábřehu. Devětadvacetiletá žena sedící za volantem automobilu VW Passat u tramvajové zastávky Kotva nezastavila před vyznačeným přechodem pro chodce, přestože v pravém jízdním pruhu zabrzdil autobus. Passat vzápětí srazil chodkyni, která v domnění, že jí všechna auta dávají přednost, vešla na přechod. Ve chvíli, kdy minula autobus, ji ale zachytil osobní vůz přijíždějící ve vedlejším pruhu. Výsledkem je těžké zranění, jehož léčba zřejmě přesáhne dva měsíce. Řidička je obviněna z trestného činu ublížení na zdraví. Ve vězení by mohla strávit až jeden rok.

Podobná situace nastala před časem i na Plzeňské ulici v Ostravě-Zábřehu, po které projížděla dvacetiletá žena v osobním voze. „Jela rovněž v levém jízdním pruhu. U autobusových zastávek Hotel Bělský les, nezastavila před vyznačeným přechodem pro chodce i přesto, že řidič jedoucí v pravém jízdním pruhu to udělal. Ke střetu s chodkyní došlo na přechodu pro chodce,” uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. I zde je léčba odhadována na několik týdnů. Řidička čelí obvinění z ublížení na zdraví.