Skřípění brzd, pak už jen obrovský náraz, zaklíněné kabiny lokomotiv, řinčící sklo a posléze i křik zraněných a šokovaných lidí. Těmito slovy by se dala popsat srážka dvou osobních vlaků, ke které došlo včera krátce po deváté hodině ranní na trati mezi Paskovem a Vratimovem na Frýdecko-Místecku.
Mnozí cestující nakonec označovali nehodu ve srovnání s loňským vlakovým neštěstím ve Studénce na Novojičínsku za šťastnou. Nikdo při ní nezemřel. Přesto si vyžádala čtyři desítky lehce a středně zraněných, dva lidé museli být transportováni do nemocnice vrtulníkem s těžkými zraněními.
Vlaky se nepočkaly
„Vlaky se srazily na trati mezi Paskovem a Vratimovem. Jeden jel z Kojetína do Ostravy, druhý z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm,“ sdělil bezprostředně po nehodě mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Po dalším vyšetřování pak upřesnil, že zpožděný osobní vlak jedoucí směrem do Ostravy v Paskově nepočkal na příjezd protijedoucího osobního vlaku, s nímž se měl ve stanici křižovat, a vyrazil na trať, i když na odjezdovém návěstidle svítila návěst „stůj“.
„Po ujetí bezmála pěti set metrů vlak čelně narazil do protijedoucího osobního vlaku, který před srážkou stihl zastavit a jedním podvozkem vykolejil. Škoda byla předběžně vyčíslena na sedm a půl milionu korun na vlacích a na dva tisíce korun na železničním svršku,“ doplnil pak Zdeněk Neusar s tím, že na stanovení příčiny nehody je dosud brzy.
„S největší pravděpodobností k ní došlo důsledkem selhání lidského činitele. Kriminalisté prošetřují několik verzí možných příčin srážky obou vlaků,“ mínil mluvčí drážní inspekce. Podle Ondřeje Kubaly, mluvčího Českých drah, dal vlakvedoucí strojvůdci souhlas k odjezdu z nádraží, a ten se rozjel. Zhruba na tři sta padesát metrů viděl návěstidlo „stůj“. „Z neznámých důvodů jel pořád dál. Na zastavení měl dostatek času, je to člověk, který sloužil dvaadvacet let jako strojvedoucí,“ poznamenal k nehodě Kubala a dodal, že zabezpečovací zařízení fungovalo, protože vlak z druhého směru dokázal zastavit.
Strojvůdce srážce nezabránil
„Na vjezdu jsme měli ,volno’, pak nám padlo ,stůj‘. My už jsme stáli, použil jsem rychlobrzdu, a to ,kvatro‘ pořád jelo. On nebrzdil, jel pořád stejně a napálil to do nás. Tak se to stalo, ta havárka,“ popisoval otřesený strojvedoucí dieselové lokomotivy Pavel Surovčák. „To si pamatuji, jinak nic. Střepy, pád, to bylo všechno. Ten kolega to schytal víc,“ dodal Surovčák.
Deník hovořil mezi dalšími i s dvaatřicetiletým mužem, který seděl v posledním vagonu ve vlaku na Ostravu. Viditelně kulhal, pomoc lékařů ale nepotřeboval.
„Od sedačky jsem dostal ránu do lýtka,“ poznamenal. „Vlak začal brzdit a neubrzdil. Lidé popadali, kolem lítalo sklo. Vždycky si sedám zády k jízdě a dnes se to vyplatilo,“ uvedl muž, který cestoval do práce z Frýdku-Místku. „Byl jsem v šoku, nevěděl jsem, která bije. Že bych viděl polámané ruce, to ne, ale jedna paní měla odřený nebo natržený nos,“ popsal ještě.
Deník hovořil s přibližně třicetiletým mužem, který seděl v posledním vagonu ve vlaku na Ostravu. Viditelně kulhal, pomoc lékařů ale nepotřeboval. „Od sedačky jsem dostal ránu do lýtka,“ poznamenal. „Vlak začal brzdit a neubrzdil. Lidé popadali, kolem lítalo sklo. Vždycky si sedám zády k jízdě a dnes se to vyplatilo,“ uvedl.
Do práce cestoval 32letý muž z Frýdku-Místku. „Už jsem volal, že nepřijedu. Vlakem už bych to nezvládl,“ řekl. „Byl jsem v šoku, nevěděl jsem , která bije. Že bych viděl polámané ruce, to ne, ale jedna paní měla odřený nebo natržený nos,“ pravil. Před srážkou poslouchal hudbu. „Všiml jsem si, že jedna z kontrolek svítí zeleně. Zhasla – a srazili jsme se. Nevím, jestli vůbec brzdil. Měl jsem štěstí, akorát se mi záda zarazila do sedadla. Byla to vteřina.“
Nemocnice byly v permanenci
„Celkem 42 zraněných napočítali zástupci zasahujících složek, sedm osob bylo hospitalizováno v nemocnicích,“ bilancoval nehodu mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.
Podle Lukáše Humpla, mluvčího moravskoslezské záchranky, musel na místě zasahovat i vrtulník. Ten okamžitě transportoval dva nakonec ze tří těžce zraněných do ostravské fakultní nemocnice. „Šlo o strojvedoucího jednoho z vlaků s poraněním na hlavě a obličeji a o ženu, která měla poranění páteře a dolní končetiny. Oba pacienti byli při vědomí a jejich stav byl stabilizovaný,“ uvedl Humpl.
Zbylí zranění byli převezeni sanitkami do nemocnice ve Frýdku-Místku a do ostravských nemocnic ve Vítkovicích a na Fifejdách. „Museli jsme hospitalizovat celkem pět pacientů, z toho jednoho na dětském oddělení. Jednalo se o otřesy mozků, poranění krční páteře, pohmoždění břicha apod. Někteří pacienti si nepamatovali okolnosti úrazu, což je jeden z příznaků otřesu mozku,“ prozradil Alois Hájek, primář chirurgicko-traumatologického oddělení, který osobně pacienty ošetřoval.
„Nyní pacienty sledujeme a je otázka, jak se jejich stav vyvine. V tuto chvíli je těžké odhadnout, kdy budou propuštěni domů,“ doplnil primář.
Hasiči se obávali úniku nafty
Na místo nehody okamžitě dorazilo i pět vozidel krajských hasičů. Jejich posádky se postaraly společně s rychlou záchrannou službou o zraněné a také zajišťovaly vlaky před požárem.
„Hlavní náplň činnosti hasičů bylo vynášení zraněných z vlaků, další pomoc zraněným a spolupráce s rychlou záchrannou službou. Nemuseli jsme vyprošťovat žádného zaklíněného cestujícího. Na místo přijel i automobil s kontejnerem plným sorbentu, protože prvotní informace hovořily o úniku nafty z dieselové lokomotivy. Naštěstí šlo pouze o vodu, patrně z parního topení. Sorbent tedy nemusel být použit,“ doplnil Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU
Ostravská nemocnice přijala čtyři zraněné ze srážky vlaků