Z dosud nezjištěných důvodů posádka číslo 55 Lukáš Lapdavský – Július Lapdavský s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX neočekávaně opustila trať.

K nehodě došlo ve druhé polovině první sobotní rychlostní zkoušce Trúba mezi Rybím a Štramberkem. Za rychlým horizontem se mladý slovenský závodník nedokázal udržet na trati. „Došlo ke kontaktu se třemi diváky, kteří utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ informoval krátce po nešťastné situaci mluvčí rally Roman Ordelt. „Pilot byl převezen do nemocnice v Novém Jičíně s lehkými zraněními, zatímco spolujezdec vyvázl bez újmy na zdraví. Příčiny nehody jsou zatím předmětem vyšetřování,“ pokračoval Ordelt.

Podle novojičínské okresní policejní mluvčí Miroslavy Michálkové Šálkové identifikovala v sobotu tělo jedno z chlapců jeho matka se svým druhem. „Jednalo se o třináctiletého chlapce z Kopřivnice,“ doplnila mluvčí Šálková.

Těla byla odvezena do Ostravy Poruby, kde přesnou příčinu úmrtí určí soudní lékař. Příčiny nehody jsou podle slov policejní mluvčí dvě. „První verzí je, že došlo k technické závadě na vozidle závodníka. Druhá verze je, že řidič vozidla nezvládl situaci,“ uvedla Michálková Šálková a současně dodala, že policie bude řešit také pořadatelskou zodpovědnost.

Slovenskou posádku číslo 55 Lukáše a Júlia Lapdavského, která s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX vrazila do diváků, bude vyslýchat policie. „Právní kvalifikace zatím nebyla stanovena, ale zahájili jsme proti řidiči vozidla úkony pro spáchání trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti,“ doplnila mluvčí Šálková.

Mluvčí novojičínské nemocnice Simona Součková potvrdila, že slovenského jezdce Lapdavského přijali v nemocnici. „K závažnosti zranění nelze prozatím víc říci,“ uvedla Součková.

Všechny následující rychlostní zkoušky Valašské rally byly zrušeny a soutěžní posádky byly směřovány do uzavřeného parkoviště.

MICHAL BURDA, MARKÉTA KOVALOVÁ