„Pořád je v nemocnici, ale snad to nebude nic vážného,“ řekl nám její otec, který v neděli ráno s obavami hleděl k obloze, po které se honily dešťové mraky.

Právě v některých částech Šenova, obce ležící mezi Ostravou a Havířovem, se projevila páteční bouře a hlavně silný vichr až neuvěřitelnou silou. „Ta střecha se zvedla, jako by byla z papíru. Byly to setiny sekundy a už letěla. Není to tak dávno, co jsme na střechu dávali anténu, zvedal ji nahoru jeřáb z tatry. Teď sletěla z vrchu jak papundekl,“ říká Tomáš Adámek, který bydlí v části Šenova, která se jmenuje Lapačka.

Rukou ukazuje, jak srolovaný plech ze střechy letěl a zastavil se po několika metrech na elektrickém drátě. „Celých čtyřiadvacet hodin jsme byli bez elektriky. Opraváři energetiků měli hodně práce a tady u nás je nečekalo nic lehkého. Byli tu i hasiči, policisté a uvažovali, jak ty plechy dostat z elektrického vedení. Nakonec muselo přijet auto s plošinou. Na tu vylezli opraváři a ten plech rozstříhali,“ říká Adámek. Střecha domku, kterou obývá s rodinou, je pokryta plachtami, které sehnali všude možně po sousedech. Ta původní, leží srolované na hromadě několik metrů od domku. „Lidi jsou si tady zvyklí pomáhat. Přišlo nám pomoct hodně sousedů a známých. Teď nás ale čeká dost práce. Musíme vyřešit ty škody s pojišťovnou a položit co nejrychleji novou střechu, aby nám do chalupy nezačalo zatékat,“ říká Adámek.

Další obyvatel domku, jeho otec, mi ještě ukazuje, jak páteční vichřice procházela. „Šlo to v takovém pásmu. Je třeba vidět několikametrový pruh, kde jsou stromy vyrvané i s kořenem, nebo přelomené v půli. O pár metrů vedle není po nějaké vichřici ani památka. Muselo to mít strašnou sílu, kousek dál v lese ty stromy padaly jako sirky, obdobně jako při té kalamitě před několika lety v Tatrách,“ dodává muž.

Na opačné straně silnice rozdělující Šenov, je Václavovická ulice. Od odbočení ze staré cesty mezi Ostravou a Havířovem to místy vypadá, jako by tu prošla válečná fronta. Stromy popadané jedním směrem, plno větví po škarpách. Zřejmě nejhůře z místních odnesla řádění vichřice rodina, která přišla doslovně o střechu nad hlavou. Místo ní teď zakrývá domek zelená plachta. Před domkem zametá chodník žena, pomáhá ji mladší muž. Viditelně jim není moc do řeči.

„Když to přišlo, byli jsme tady v rohu zahrady a běželi jsme domů. Už jsme ale nedoběhli, střechu vítr vyrval a hodil ji naším směrem. Zasypala nás. Jedenáctiletá dcerka to odnesla nejhůř, má zlomenou ruku a otřes mozku. Sice je pořád v nemocnici, ale už jsme trochu klidnější,“ říká mladší muž, který si nepřeje uvést příjmení, ani křestní jméno. „Byl to pro nás strašný šok. Teď si přejeme, ať se nám Simonka co nejdříve vrátí domů. Musíme také co nejrychleji dát na domek novou střechu. Ta plachta toho moc nevydrží. Navíc teď meteorologové předpovídají další deště a bouřky, ty by nám mohly udělat v domku velké škody," dodává muž a je vidět, že rozhovor skončil.

Při odchodu se ještě jednou pohledem otáčí k domu a plechům srolovaným na zemi a tiše dodává: „Hlavní je, že to nikoho nezabilo.“

Související článek si přečtěte ZDE