Na místo okamžitě vyrazili báňští záchranáři, kteří zahájili záchranné práce. „Moc toho nevíme. Říkali, že na první kře mají být dva mrtví a snad i nějací zavalení, ke kterým se mají dostávat. Jestli to tak opravdu je, to fakt nevíme,“ řekli havíři při cestě domů. Další potvrzovali, že se šachta otřásla hned několikrát, a to poměrně silně.

Závažnost situace potvrzovala pozornost, jakou jí věnovalo vedení OKD. K vyšetřování se do objektu dolu krátce po dvaadvacáté hodině sjeli zástupci těžební společnosti, báňští odborníci a přijela také policie.

„Byli jsme informováni o tom, že v podzemí Dolu Karviná, závodu ČSA, došlo půl hodiny po jednadvacáté hodině k otřesu, při kterém se uvolnila hornina, která způsobila smrtelná zranění čtyřiadvacetiletému pracovníkovi z Polska. Další tři naši horníci byli zraněni, když utrpěli zlomeniny a pohmožděniny,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Zraněným poskytli první pomoc jejich spolupracovníci a následně báňští záchranáři. Nepotvrdily se původní informace o tom, že by někteří horníci měli být uvězněni za závalem. Po prvním průzkumu následků v podzemí byli někteří záchranáři odvoláni domů, protože nebylo zapotřebí jejich pomoci.

Ředitel vyjádřil soustrast pozůstalým

Pohyby země a otřesy pocítili také lidé na povrchu, především obyvatelé nedaleké orlovské části Lazy, Doubravy a Karviné.

V pátek ráno poskytla zastupující mluvčí společnosti OKD Zuzana Koláriková oficiální informace i s vyjádřením generálního ředitele.

Ke geomechanickému jevu došlo ve 21.30 v oblasti porubu 14068. Horský otřes dosáhl podle údajů ze seizmických měření intenzity přibližně 1,6 x 106 J. Přesné příčiny mimořádné události stanoví teprve vyšetřovací komise Obvodního báňského úřadu v Ostravě, Policie ČR a společnosti OKD, včetně zástupců odborové organizace.

„Zpráva o úmrtí našeho polského kolegy nás všechny velmi zasáhla,“ říká Klaus-Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD. „Neustále děláme vše pro to, aby se bezpečnost v našich důlních provozech zvyšovala, některým přírodním jevům však není v lidských silách čelit. Chci jménem svým i za celou společnost vyjádřit upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulého kolegy," dodal Beck.

V současné době se v postižené části šachty zjišťuje rozsah škod.„V postižené lokalitě zatím probíhá vyšetřování. Těžba bude obnovena až po jeho ukončení a vyhodnocení,“ dodala Koláriková.

Horníci jsou mimo ohrožení života

Všem třem horníkům, kteří byli zraněni při nočním otřesu a následném závalu v podzemí Dolu Karviná, se podle lékařů daří relativně dobře. Dva leží s pohmožděninami a zlomeninami končetin, resp. čelisti v nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. „Kupodivu na to, že byli zavaleni, jsou jejich zranění lehčího rázu. Řekl bych klasická závalová zranění. Oba jsou mimo ohrožení života,“ uvedl náměstek ředitele karvinské nemocnice Jan Karczmarczyk.

Třetího zraněného převezli záchranáři ještě v noci do ostravské fakultní nemocnice, kde leží na jednotce intenzivní péče Traumatologického centra. „Pacient je stabilizovaný, a podle lékařů mimo ohrožení života,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.