Usmrcený muž krátce před neštěstímspolečně se svým pětadvacetiletým kolegou z práce vystoupil z autobusu. Oba začali současně přecházet silnici mimo vyznačený přechod. Když byli uprostřed vozovky, zpozorovali blížící se golf. Mladší z dvojice se rozhodl zbývající úsek přeběhnout, starší zvolil návrat zpět, což se mu stalo osudným. V té chvíli do něj narazil VW Golf, který se poté ještě střetl s automobilem Škoda Felicia.

„Chodec byl podle svědků ihned po nehodě v bezvědomí. Lidé se mu pokoušeli poskytnout první pomoc a zahájili laickou resuscitaci,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že přivolaný lékař u něj konstatoval zástavu srdce. Veškeré snahy o oživení již byly marné. Oba řidiči vyvázli bez zranění.

Současné počasí k nehodám přispívá


Druhý z mužů přecházejících silniciz místa havárie v šoku odešel. Ihned po něm začaly pátrat policejní hlídky se služebním psem. Nakonec se jej podařilo nalézt. „Neměl žádné viditelné fyzické zranění, ale v důsledku prožité události se nacházel v šoku,“ konstatovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Muž skončil v péči lékařů.

V úseku, kde se nehoda stala, je povolena padesátikilometrová rychlost. Zda ji řidič golfu dodržel, ukáže až další vyšetřování. Policie případ vyšetřuje jako nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti.

Policisté a záchranáři v posledních dnech zaznamenali nárůst nehod, při kterých byli zraněni chodci. „Nepříznivé počasí, mnohdy snížená viditelnost a brzké stmívání přinášejí vyšší riziko dopravních nehod. Jistě ne náhodou se většina střetů chodců s vozidly odehrává v podvečerních, večerních nebo brzkých ranních hodinách, za šera či tmy,“ prohlásil mluvčí moravskoslezských záchranářů Humpl, který jako příklad uvedl hned několik karambolů, které se tento týden staly v Moravskoslez­ském kraji.

Auto vrazilo do kočárku


Jedno z dramat se odehrálo ve středu na vyznačeném přechodu na Muglinovské ulici v Ostravě, kde auto zachytilo ženu s kočárkem a dalším dítětem. „Matka i dítě v kočárku naštěstí vyvázli z kolize bez zranění, poraněn byl však šestiletý chlapec, který šel s nimi. Utrpěl lehčí poranění,“ řekl Humpl. Záchranáři ve středu zasahovali i v Havířově, kde vozidlo srazilo ženu, která musela být převezena do nemocnice.

Tentýž den pomáhali lékaři desetiletému chlapci, který v Kopřivnici po nárazu spadl na kapotu vozidla a poté na zem. Výsledkem bylo poranění ruky. Další dvě středeční nehody se staly v Ostravě. Středně těžké poranění hlavy záchranáři konstatovali u šestnáctiletého mladíka, ve večerních hodinách pak vyjížděli do Ostravy-Staré Bělé k jednasedmde­sátileté ženě, která měla zraněný obličej a ruce.