Byly dvě minuty před středeční půlnocí, když třiatřicetiletý řidič jel se dvěma spolujezdci s vozidlem Volkswagen ve směru od Bravantic na Studénku a vjel na ještě nezprovozněný úsek dálnice.

„Řidič pokračoval podle navigace, která jej naváděla směrem na Studénku, a nerespektoval dopravní značení. Vzápětí s vozidlem vjel do asi padesátimetrového stanu, který byl přichystán na slavnostní raut k otevření dálnice,“ potvrdil informaci novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Trojice cizinců, podle informací Deníku dva Indové a jeden Polák,všichni žijící v Polsku, projela stanem a vyjela na jeho druhé straně. Potom vozidlo havarovalo do pole. „Nehoda se obešla bez zranění. Na stanu je předběžně vyčíslená škoda sto padesát tisíc korun, na vozidle zatím škoda nebyla určena,“ doplnil Tomšík.

Škodu uhradí pojišťovna


„O tom zatím ani nic nevíme. Kdysi nám vlítli do rozestavěného obchvatu České Skalice Poláci,“ reagovala na informaci Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, která právě mířila na místo.Zhruba po půl hodině potvrdila, že stanem v noci skutečně projelo vozidlo. „Naštěstí se nic vážnějšího nestalo. Nám nijak velké komplikace nezpůsobilo. Od rána už to dali do pořádku a škodu si řeší organizátor akce přes pojistku,“ poznamenala.

Případ šetří policisté z bíloveckého obvodního oddělení. „Není to klasická nehoda, ale jedná se o škodní událost. Proto to nemá na starosti oddělení dopravních nehod. Místo, kde se to stalo, totiž ještě nebylo vedeno jako komunikace, ale jako staveniště,“ vysvětlil Tomšík.

Ekologové otevření dálnice odsoudili


Slavnostní zprovoznění nového úseku dálnice zahájily v 11 hodin proslovy ministra dopravy Gustáva Slamečky, představitelů kraje a města Ostravy i zástupců dodavatelských firem.„Je to pro moravskoslezský region bezesporu velmi významný okamžik a je dobře, že při něm svítí slunce,“ shodli se řečníci. Po půl hodině přestřihli pásku. Akce se neobešla bez protestů ekologických aktivistů.

Pro řidiče se autostráda mezi Bělotínem a Bílovcem otevřela ve směru na Brno ve 14 hodin, na Ostravu pak první šoféři projedou kvůli úklidu po slavnostním ceremoniálu až od 20 hodin. Dvě hodiny po poledni začala v Ostravě také sloužitvýchodní část takzvaného Severního spoje mezi dálnicí aMariánskohorskou ulicí.

IVAN PAVELEK, MARTIN PLEVA, ONDŘEJ NOSKIEVIČ

Podrobnosti o revoluci v dálkové dopravě na Ostravsku čtěte ve čtvrtečním tištěném Deníku!

Všechny články k dálnici ČTĚTE ZDE!

ČTĚTE TAKÉ:Severní spoj: Dobrá a špatná zpráva pro řidiče