Nejen lidské, ale také zvířecí životy zachraňovali v loňském roce moravskoslezští hasiči. Nejčastěji šlo o vyvádění koní, krav, telat či jiných hospodářských zvířat z hořících stájí, kravínů a dalších objektů.

Potáplici pomáhali pilou

Za jeden z nich jim prostřednictvím telefonátů a e-mailů děkovali ochránci zvířat z celé republiky. Uznání si vysloužili v lednu, kdy během cvičení na zamrzlé hladině vodního díla Slezská Harta na Bruntálsku pomohli velmi vzácné potáplici lední uniknout z ledového sevření. Celá akce proběhla za hojné účasti profesionálních i amatérských ornitologů.

„Při cvičení na Hartě byli hasiči ve správný čas na správném místě. Nedaleko již dva dny pozorovali ornitologové z Moravy a Slezska i z východních Čech chování velmi vzácného ptáka na hladině Slezské Harty – potáplice lední, žijící obvykle jen v Kanadě. V Evropě se vyskytuje pouze na Islandu a pak se nanejvýš objeví při přezimování na britských ostrovech a v Norsku. V České republice se dosud objevila jen velmi vzácně,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela s tím, že hasiče čekala velmi náročná práce.

Potáplice totiž nedokáže vzlétnout z místa. K rozletu potřebuje mít před sebou minimálně patnáctimetrovou volnou vodní plochu. Hasiči proto pomocí motorové pily vyřezali v ledu pruh o rozměrech dvacet krát tři metry. Pro některé odříznuté kusy ledu museli vlézt v nepromokavých oblecích do vody.

Domácí mazlíčci v roli záchranářů

Hasiči vloni zachránili i psa, který v dubnu Ostravě–Nové Vsi propadl ztrouchnivělým poklopem kanalizace. Ze čtyřmetrové hloubky jej vytáhli pomocí nastavovacího žebříku. Stejná jednotka vyjela o měsíc později k nádrži v Ostravě-Třebovicích, kde se ve vodě trápil srnec. Ještě před příjezdem hasičů jej vytáhla všímavá paní.

close zoom_in „Hasiči se postarali o jeho odpočinek a zajištění tepla. Přikryli ho dekou a počkali na příjezd strážníků a zástupce Českého mysliveckého svazu. Srnec byl pak převezen za asistence hasičů vozidlem strážníků k řece Opavě a vypuštěn do volné přírody,“ popsal situaci Kůdela.

Další záchranná akce se odehrála v červnu v Bruntále, kdy čtyřicetikilogramové tele skončilo ve tři metry hluboké studni. V ní zůstalo uvězněno tři dny. Hasiče přivolala žena, která zaslechla slabé bučení. „Za teletem se spustil na laně člen lezecké skupiny a bez větších problémů na něm upevnil evakuační postroj. Tele pak bylo vytaženo na povrch,“ uvedl Kůdela.

Nezvyklý zásah se odehrál i koncem roku v Ostravě-Přívoze, kde hasiči zachraňovali racka zapleteného do silonového vlákna po drakovi. Silon mezi dvěma vzrostlými stromy sundali dolů pomocí vrhače lana. Zraněného ptáka převezli do služebny městské policie.

Hasiči v loňském roce řešili i několik případů, kdy naopak zvířata pomohla lidem. Například v únoru pes zachránil obyvatele domu v Žermanicích, v němž začalo hořet. Požár vznikl v prvním patře, pes seběhl do přízemí a škrábal na dveře ložnice, kde všichni spali. Včas je dokázal probudit. Nikomu se nic nestalo, škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun. Nebýt psa, mohly být následky daleko závažnější.

„Přesně o dvě noci později byl nahlášen na tísňovou linku hasičů požár rodinného domu v Krnově. Majitelka objektu měla velké štěstí. Když začalo hořet, již spala. Vzbudily ji ale její čtyři kočky, které ji začaly olizovat a k tomu mňoukat. Žena pak rychle zavolala hasiče a opustila i se svými zachránkyněmi objekt,“ řekl Kůdela.