Záchranka vyjela do jejich domu v Javorníku na Jesenicku po 11. hodině, kdy rodiče zavolali na tísňovou linku.

„Oznámili, že nalezli ve vaně v bezvědomí desetiletou holčičku," informoval Pavel Vysloužil, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Lékaři, kteří na místo přijeli, dívku ihned ošetřili.

„Poté si ji převzala letecká záchranná služba, ta dívku ve vážném stavu a na umělé plicní ventilaci transportovala na specializované pracoviště ostravské fakultní nemocnice," řekl mluvčí.

Do jesenické nemocnice museli i další lidé, kteří v domě žili. Šlo o jedenáctiletou dívenku, dvaačtyřicetiletou a šestašedesátiletou ženu a čtyřicetileté­ho muže.

„Pravděpodobnou příčinou otravy byl únik kysličníku z karmy," sdělil Pavel Vysloužil. 

O život dítěte bojují lékaři v Ostravě

O nejvážněji postižené dítě se starají lékaři v Ostravě. Přestože je Javorník už v Olomouckém kraji, k zásahu byl vyslán vrtulník z ostravské základny. 

Na zpáteční cestě byl pilot nejdříve nasměrován na Městskou nemocnici v Ostravě-Fifejdách, která pro tyto případy disponuje hyperbarickou komorou. Vzhledem k vážnému stavu dětského pacienta ale stroj nakonec přistál na heliportu Fakultní nemocnice v Ostravě, kde lékaři provedli první vyšetření.

„Zdravotníci museli pacienta uvést do umělého spánku. Z paluby vrtulníku byl předán na Urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Ostravě," potvrdil mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.