Mohutný vzdušný vír se nad částí města v lokalitě Okrajové ulice prohnal před devátou hodinou.Strhal několik střech, poškodil fasády, rozbil okna a rozházel vše, co bylo v okolí.

Padající materiál poškodil i obytné části stavení, kde se lidé ukrývali. Jejich zranění se naštěstí omezila na drobné oděrky a pořádný šok. Měli přitom skutečně namále. Jedním oknem proletěla deska. Do dalších pokojů popadaly krovy a střešní krytina.

Mezi postiženými je také webeditorka Deníku Pavlína Mitrengová: „Skutečně to nebylo nic příjemného. Zatmělo se a chvíli na to nám s domem začalo cloumat. Měla jsem docela strach, co se stane. Dům máme značně poškozený. Do ložnice se propadla střecha. Volali jsme hasiče, kteří nám po příjezdu začali pomáhat zajistit domy před dalším poškozením při případném dešti.“

O mnoho lépe na tom nejsou ani sousedi. „Byli jsme úplně bezbranní. Manželka byla v ložnici, když se tam propadla střecha. Naštěstí nejsme zranění,“ vysvětloval muž, když kontroloval škody na svém domě a pozemku. Na jeho zahradě přistál strom, který vír utrhl o několik metrů dále. Krátce po řádění živlu byla lokalita navíc odpojena od elektrické energie.

Na místě zasahují vratimovští dobrovolní hasiči, dorazila také policie. Postižení obyvatelé se mezitím snaží své domy zajistit plachtami před případným dalším deštěm, někteří už volají do pojišťovny. Škody se podle laických odhadů pohybují v řádu statisíců korun.

Ostravská meteoroložkaHana Šeděnková řekla, že podle popisu obyvatel Vratimova by se skutečně mohlo jednat o tornádo.„Tento jev se ale v našich podmínkách běžně nevyskytuje, proto nemáme žádné přístroje, kterými bychom jej mohli zaznamenat. Stoprocentně tak nemůžeme potvrdit, žešlo o tornádo,“ uvedla s tím, že lokální charakter jevu je zřejmý i z toho, že nárazy větru během bouřky jindenebyly nijak silné.„Takéelektrické výboje byly slabé,“ dodalaŠeděnková.

>> Co je tornádo?

Tornádo (neboli twister) je silně rotující vír se zhruba vertikální osou vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Obvykle vzniká v nestabilním vlhkém tropickém vzduchu. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 180 do 360 kilometrů v hodině, někdy i více.

Zdroj: ČHMÚ

LIBOR BĚČÁK, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, ONDŘEJ NOSKIEVIČ