Oba se staly v pondělí 21. listopadu. Po tři čtvrtě na jedenáct vyjížděly ostravské týmy ZZS ke čtrnáctileté dívce, která byla nalezena v koupelně. Měření tu pak ukázalo přítomnost oxidu uhelnatého.

"Pacientka nejevila známky života a blízcí proto podle instrukcí operátorky zahájili nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický," popsal mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. 

 

Kamery pomáhají strážníkům v OIstravě také a odhalováním trestné činnosti u vlakového nádraží v části Přívoz. Případ krádeže na osobě, listopad 2022.
VIDEO: Takto okrádají opilé lidi u nádraží v Ostravě. Pak pomáhají kamery

Po dvaadvacáté hodině přijali operátoři ZZS informaci o pacientce v bezvědomí v obci Závišice na Novojičínsku. "Již při vstupu do rodinného domu začalo alarmovat čidlo upozorňující na přítomnost oxidu uhelnatého, které mají posádky ve své standardní výbavě. Jednasedmdesátiletou ženu proto ihned vynesli z koupelny, ve které se nacházela, a zahájili intenzivní větrání prostor," uvedl mluvčí záchranářů. 

Pacientce podali kyslík, léky a připojili ji k monitoru srdeční činnosti. Byla transportována do novojičínské nemocnice a odtud ji záchranáři následně přepravili na specializované pracoviště s hyperbarickou komorou do Městské nemocnice Ostrava.

Ilustrační foto.
Opilého taxikáře v Ostravě zadrželi strážníci, nadýchal 1,9 promile alkoholu

U obou případů zasahovali také moravskoslezští hasiči. "Deset minut před třiadvacátou hodinou byli profesionální hasiči ze stanic HZS MSK Ostrava-Fifejdy a Slezská Ostrava vysláni na žádost zdravotnické záchranné služby do Muglinova k měření koncentrace oxidu uhelnatého u karmy. Zdravotníci v době příjezdu hasičských jednotek k události na místě resuscitovali jednu nadýchanou osobu, nikdo další nebyl zraněn," popsal mluvčí hasičů Jakub Kozák.

"Minutu před půl jedenáctou byla jednotka ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Kopřivnici vyslána do obce Závišice k ohlášené signalizaci čidla v karmě. Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí, dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo," řekl mluvčí k dalšímu zásahu. 

K TÉMATU 

Na karmy obezřetně, detektor může zachránit životy

Záchranáři zasahují u pacientů s otravami, jejichž zdrojem jsou plynové karmy v koupelnách, opakovaně. Jedná se přitom o velmi nebezpečné situace, před nimiž je zapotřebí důrazně varovat. A to tím spíše, že začala topná sezona, tedy období, kdy budou tato zařízení v plném provozu.

Oxid uhelnatý je plyn bez chuti a zápachu, takže jeho přítomnost nelze lidskými smysly včas zjistit. Vzhledem k jeho vlastnostem stačí i malé množství CO k tomu, aby došlo k těžké otravě. Dokáže velice rychle způsobit bezvědomí s možnosti trvalého poškození zdraví nebo až smrti.

Oxid uhelnatý se uvolňuje ve špatně spalujících zařízeních, jako jsou ohřívače vody, kotle, krby a další zařízení spalující uhlí, dřevo, plyn, oleje nebo naftu. Tento plyn je jedovatý a člověk jej není schopen zaregistrovat, protože je bez zápachu a je neviditelný.

Detektor oxidu uhelnatého signalizuje přítomnost nebezpečného plynu již při velmi malých koncentracích, kdy ještě není přímo ohroženo zdraví nebo život osob, které jej dýchají. Včas tím upozorní na vznikající nebezpečí.