Dráždivý plyn se objevil kolem 10. hodiny. "Na obzoru byl žlutý mrak. Držel se tady nad dolinou. Strašně to smrdí a je mi z toho na zvracení," popisovala jedna žena.

"Je to velmi nepříjemný zápach, možná merkaptan, který se používá na šachtách k varování horníků před vysokými koncentracemi výbušného metanu," dodal bývalý havíř Libor Pristáš, který v lokalitě bydlí. 

Po 11. hodině byl zápach cítit i v centru Havířova.

Mluvčí důlní společnosti OKD Ivo Čelechovský Deníku řekl, že nemá informace o tom, že by plyn měl uniknout z některé místní šachty: "Nemám nic takového hlášeno."

Možný únik vyloučily i ostravské hutě Liberty. 

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Dráždivý plyn zamořil dům v centru Havířova. Do nemocnice muselo miminko

Situaci začala řešit i havířovská radnice. V poledne zasedl krizový štáb. 

Nikdo ze zodpovědných však nepřistoupil k plošnému varování obyvatelstva. Například magistrát by k tomu mohl využít voźidla městské policie nebo rozhlasový systém, který pokrývá celé město. 

Na zápach si postupně začali stěžovat lidé z dalších městských částí. Dusivý zápach hlásili i obyvatelé Dolních Datyní. 

Asi merkaptan

Odborníci se shodli, že zamoření poměrně rozsáhlé oblasti způsobila odorizační látka. Ta je sice silně dráždivá, ale neměla by způsobit zdravotní komplikace.

Otázkou však nadále zůstává, odkud a z jakého důvodu unikla do ovzduší. Její množství nemohlo být nijak malé, když zasáhlo oblast obydlenou zhruba 200 tisíci obyvateli.  

Hasiči a plynaři na Orlovské ulici v Havířově.Zdroj: Bára Kelnerová

Zdroj úniku plynu se zjišťuje. Podezření padá na některý z ostravských průmyslových provozů.

První hlášení měli hasiči přijmout právě z Ostravy, a to z lokality Zárubku. Mrak plynu mohl vystoupat z místa úniku a pak pozvolna klesat k zemi a šířit se okolím ve směru větru. Od Ostravy se mrak plynu šířil přes Šenov údolím řeky Lučiny. V Havířově se pak částečně rozdělil i nad Sušánku. Zápach pak zaznamenali lidé v Horní Suché, Dolních Datyních, v havířovských městských částech Prostřední Suchá, Město, Podlesí a Bludovice. 

"O merkaptanu v ovzduší jsme dnes byli informováni Hasičským záchranným sborem a také jsme obdrželi několik telefonátů od občanů. Inspektoři vyjeli do terénu a zápach zaznamenali také. Jeho zdroj však hasiči ani inspektoři neobjevili. Měření hasičů neprokázala žádné škodlivé koncentrace v ovzduší. Merkaptan je odorizační látka, která se přidává k zemnímu plynu a není nebezpečná pro zdraví ani životní prostředí. V současné době už se zápach rozptýlil," sdělila Deníku Jana Jandová z České inspekce životního prostředí. 

Není to poprvé, co se Havířovem šířil nepříjemný zápach. V roce 2014 se zápach šířil z kontejneru ve sběrně druhotných surovin. Tehdy ulicemi projížděla vozidla městské policie, která přes reproduktory varovala občany. 

Zásah hasičů a plynařů v místě, kde byl zjištěn únik silně zapáchajícího plynu.
VIDEO: Havířovem se šířil nepříjemný zápach
Ilustrační foto
Někdo opět útočil silně a nepříjemně zapáchající látkou
Koncentrace plynu přijeli na místo změřit hasiči.
V Havířově v pátek ráno někdo zaútočil plynem