„Jeho zdravotní stav je velmi vážný,“ sdělil v pondělí odpoledne mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

K nešťastné události došlo v pátek kolem půl šesté večer. V areálu letního koupaliště bylo v té době jen něco přes sto návštěvníků. Většinu předtím vyhnala silná přeháňka. V části areálu přitom měla domluveno skupina sportovců, že tam mohou skákat z můstku na skákacích botách.

„Vymezili jsme jim prostor u věže plavčíků. Do vody skákalo deset lidí jednotlivě po sobě. Prostor byl celou dobu dozorován,“ sdělil jednatel společnosti Sareza, která koupaliště provozuje, Jaroslav Kovář. V celém areálu bylo v té době sedm profesionálních plavčíků a čtyři zdravotníci.

Mladík patřil ke skupině sportovců. V osudné chvíli ale do vody neskákal, plaval asi dvacet pět až třicet metrů od místa skoků. Hlídání koupaliště bylo podle Kováře zajištěno, plavčíků bylo na místě dokonce více, než bylo potřeba, a všichni byli tam, kde být měli. Tonoucího mladíka si ale všimla dívka, která plavčíka zalarmovala. Ten pro něj ihned skočil do vody, mladík už byl v té chvíli pod hladinou.

„Je to neštěstí, pokud se taková věc stane,“ řekl Kovář. „Občas se stává, že se tu někdo topí, bývá to například pod vlivem alkoholu. Ale nikdy nebyly následky takové. Nikdy to nedošlo až do takové fáze,“ konstatoval Kovář. Podle něj se za posledních minimálně deset až dvanáct let takový případ na tomto letní koupališti nestal.

Skákající sportovci do Ostravy přijeli v rámci čtyřdenní akce Aubria 2010. V pátek skončil oficiální program v šestnáct hodin. Skoky na letním koupališti už organizované nebyly. „Bylo to tam domluvené, že si mohou skočit do vody. Ten mladík šel s naší skupinou, ale skákání se neúčastnil. Sám si platil vstupné. Byl tam jako běžný návštěvník, prý se potápěl a lovil kamínky,“ uvedl hlavní organizátor evropského setkání skokanů Aubria 2010 David Wardas. Další program, který měl v Ostravě probíhat až do neděle, po této nešťastné události organizátoři zrušili. „Nikdo neměl náladu pokračovat. Je to šok a nepříjemná situace. Zajímalo by nás, jak se to mohlo stát,“ podotkl Wardas.

Okamžitě po vytažení byla mladíkovi přítomnými plavčíky poskytnuta první pomoc. Jak dlouho byl mladík pod vodou a co se stalo těsně před tím, na to zatím nejsou známy odpovědi. Případ šetří ostravští policisté. A přivítají jakoukoliv informaci svědků, především dívek, které zalarmovaly plavčíka.

„Plavčíka měla kontaktovat dívka ve věku mezi devíti a patnácti léty, která se na místě mohla pohybovat s další dívkou obdobného věku,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková s tím, že policisté nyní prověřují také skutečnost, zda nedošlo k porušení důležité povinnosti při organizované sportovní akci. „Policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ uzavřela Holčáková.