Letos policisté vyšetřovali 5070 nehod. V porovnání s minulým rokem to představuje pokles o 787. Příznivý vývoj částečně ovlivnila sněhová kalamita z počátku roku, kvůli které řada motoristů se svými vozidly vůbec nevyjížděla. Většina zbývajících řidičů, která usedla za volant, si na silnicích počínala obezřetněji než v jiná období. Také v následujících měsících však ve srovnání s předchozími roky docházelo ke zlepšování.

Nejvyšší počet nehod zaznamenali policisté v Ostravě (1765), naopak nejméně na Bruntálsku (333). Co se týká jednotlivých dnů, nejvíce se bouralo v pátek (944) a v pondělí (779). Nejklidnější jsou neděle (530) a soboty (619).

Nejčastější příčinou havárií byl nesprávný způsob jízdy (2690). Sedmnáct lidí při těchto karambolech zemřelo a jedenačtyřicet osob utrpělo těžká zranění. Následuje nepřiměřená rychlost (876), která si vyžádala devatenáct mrtvých a šedesát těžce zraněných.

Chodci zavinili čtyřiadevadesát nehod, z toho děti dvaačtyřicet. Při těchto kolizích tři lidé přišli život a osm lidí bylo vážně zraněno.

Ve 383 případech policisté u viníků nehod zjistili alkohol, který má na svědomí šest mrtvých a čtrnáct těžce zraněných.

Policisté od ledna do konce srpna evidovali také pětadvacet srážek s tramvají, sedmatřicet s domácí a 340 s lední zvěří.