Letos policisté vyšetřovali 5794 nehod. V porovnání s minulým rokem to představuje pokles o 726. Příznivý vývoj částečně ovlivnila sněhová kalamita z počátku roku, kvůli které řada motoristů se svými vozidly vůbec nevyjížděla. Většina zbývajících řidičů, která usedla za volant, si na silnicích počínala obezřetněji než v jiná období. Také v následujících měsících však ve srovnání s předchozími roky docházelo ke zlepšování

Nejvyšší počet nehod zaznamenali policisté v Ostravě (2018), naopak nejméně na Bruntálsku (380). Co se týká jednotlivých dnů, nejvíce se bouralo v pátek (1059) a v pondělí (896). Nejklidnější jsou neděle (600) a soboty (701).

Nejčastější příčinou havárií byl nesprávný způsob jízdy (3095), následuje nepřiměřená rychlost (988) a nedání přednosti (733).

Srážku s chodcem policisté zaznamenali ve 312 případech, s dítětem jich bylo devětaosmdesát. Pěší zavinili 109 nehod, z toho děti devětačtyřicet.

Ve 467 případech policisté u viníků nehod zjistili alkohol, který má na svědomí sedm mrtvých a sedmnáct těžce zraněných.

Policisté od ledna do konce září evidovali také osmadvacet srážek s tramvají, čtyřiačtyřicet s domácí zvěří a šestnáct s vlakem.