Žáci ze základní školy z Nového Jičína s doprovodem vyrazili na výlet vlakem ve čtvrtek ráno. Chtěli sjíždět na raftech rameno řeky Moravy do Olomouce.

U jezu nedaleko malé vodní elektrárny na Mlýnském potoce v olomoucké čtvrti Řepčín se ve čtvrtek kolem druhé hodiny rozhodl třináctiletý žák skočit do vody. Začal se topit.

Na pomoc mu skočila třídní učitelka i vodácký instruktor.

Žena utonula, mladý muž je ve vážném stavu v nemocnici a po školákovi pátrali záchranářské týmy ve vodě tři hodiny.Po 17. hodině našli v řece jeho mrtvé tělo.

Na místo neštěstí se ihned vydal i ředitel ZŠ Jubilejní 3 v Novém Jičíně Ladislav Pospěch.

Dospělé vylovili po stovkách metrů

Policistům volali přímo z místa tragédie účastníci výletu. Oznámili, že se ve vodě topí tři lidé. Hlídky vyrazily ihned na místo. Po chvíli je následovali hasiči.

„Když jsme přijeli, tak policisté zrovna vytahovali muže a ženu z vody a poskytovali jim první pomoc. Ihned jsme začali pátrat po školákovi,“ popsal událost mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Na břeh se podařilo záchranářům vytáhnout čtyřiadvacetiletého instruktora a šestačtyřicetiletou učitelku až po několika stech metrech.

Podle ředitele krajské záchranky Ivo Mareše mohli být ve vodě zhruba deset až dvacet minut.

„Vodáckého instruktora jsme oživili a převezli v kritickém stavu do Fakultní nemocnice na urgentní příjem. Ženu se nám nepodařilo zachránit,“ uvedl Mareš.

Starosta vydal zákaz adrenalinových aktivit

Na místo neštěstí se ihned vydal ředitel ZŠ Jubilejní 3 v Novém Jičíně Ladislav Pospěch. „Momentálně jsme na dálnici v zácpě. Nechci o tom moc před ostatními hovořit. Všechno už jsem ale řekl starostovi města,“ sdělil Pospěch a dodal, že na výlet děti ráno odjely vlakem.

„Objednal jsem teď autobus a jeli jsme pro ně. Netuším, kdy dojedeme do Nového Jičína. Podle informací, které máme hoří na dálnici kamion a my jedem v zácpě. Takže netuším, kdy dojedeme,“ dodal Pospěch kolem páté hodiny odpolední.

Zhruba v tu samou dobu vydalo vedení města Nový Jičín první oficiální stanovisko k události. „Vedení města Nového Jičína po této tragické události vydá písemný zákaz všech nebezpečných adrenalinových aktivit na jakékoli školní akci. Bude svolána mimořádná porada, na které budou ředitelé všech škol, jejichž zřizovatelem je město, s tímto zákazem seznámeni,“ stojí v tiskové zprávě.

„Zpráva o této tragédii všechny zaskočila. Je nám to velice líto a soucítíme s rodinami, které přišly o své blízké. Musíme udělat vše pro to, aby se takováto neštěstí neopakovala,“ řekl místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Instruktor: prognóza nejistá

Muž nyní leží ve velmi kritickém stavu na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

„Další prognóza je podle lékařů nejistá, je to v důsledku tonutí a souvisejícího poškození mozku,“ řekl ve čtvrtek odpoledne Egon Havrlant, mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci.

Třináctiletého školáka, který se ve vodě také topil, hasiči hledali několik hodin. Přímo u jezu u cyklostezky na jezero Poděbrady, kde je i malá vodní elektrárna, po něm pátral tým potápěčů.

Hasiči také prozkoumávali několikakilometrový úsek až do centra města.

„Tělo třináctiletého chlapce našli v řece bez známek života v 17.20 hodin,“ popsal olomoucký policejní mluvčí Michal Pižurin.

Školáci potřebovali psychologa

Ostatní děti policisté před 16. hodinou odvezli na nejbližší policejní stanici a předali je do rukou postraumatického týmu.

„Potřebovali psychologa. Nebyli v nejlepším psychickém stavu,“ popsal Hošák.

Podle informací Deníku se jednalo o jednodenní výlet žáků sedmé třídy s jejich třídní učitelkou. Tragická událost se údajně stala v době, kdy výprava měla přestávku. Její účastníci plavidla před nebezpečným jezem vytáhli na břeh a kritický úsek přešli.

„Prý byla v tu dobu nějaká přestávka, po které měli nastoupit a pokračovat. Některá děcka prý si chtěla skočit do vody,“ uvedl zdroj obeznámený s případem.

„Chtěla zachránit topícího se syna

Tragická událost se stala dva roky a čtyři dny poté, kdy rovněž na školním výletě zemřel sedmačtyřicetiletý učitel ze Základní školy Tyršova Nový Jičín, který v Košařiskách na Frýdecko-místecku sjel svah v zorbingové kouli. Tu ale neudržela záchranná síť a koule se po prudké jízdě napíchla na větev stromu. Žák deváté třídy tehdy utrpěl vážná zranění - více zde.

Z tragédie v Olomouci jsou novojičínští učitelé v šoku. „To je hrozné,“ dokázala ze sebe pouze vypravit učitelka Jitka Žáková z jiné novojičínské školy, která je s dětmi na výletě na Bečvách na Vsetínsku.

„Po okolnostech nehody nadále pátráme. Zjišťujeme také další podrobnosti a informace. Například, se kterou firmou řeku škola sjížděla,“ podotkl policejní mluvčí Michal Pižurin.

Podle majitele olomoucké cestovní kanceláře, která se specializuje na vodácké výlety, je voda vždy nevyzpytatelná.

„Má svá úskalí, když je jí moc, kdy nejsou vidět například spadlé stromy pod hladinou. Má však své zádrhely, i když je jí málo. Dnešní událost nechci nijak víc komentovat, protože neznám žádné podrobnosti,“ řekl ve čtvrtek odpoledne Zdeněk Wolf z CK Peřej Tours.

Vážnost celé čtvrteční tragédie podtrhuje vyjádření policistů, kteří na místě potvrdili, že událost se stala v místech, kde se v březnu utopila mladá matka, která pod jez skočila pro syna - více zde.

Ivan Pavelek,
Veronika Kolesárová,
Lucie Bukvová