Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje údajné nepoctivé policejní jednání, které se mělo odehrát na dálnici D1 v Ostravě. Policejní vozidlo v civilním provedení zastavilo koncem ledna automobil s polskou registrační značkou.

Důvodem bylo překročení povolené rychlosti. Policista si vzal 400 zlotých, aniž by řidiči vystavil potvrzení. O případu informoval polský server tvn24.pl, na který se obrátil polský řidič. Ten také novinářům poskytl videonahrávku z automobilu. Na ní je zachyceno policejní auto a celý rozhovor. Samotný údajný policista se však pohyboval mimo záběry kamer.

Případ již řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Případem se zabýváme, jsme ve fázi prověřování. Podnět vzešel od moravskoslezské policie,“ řekla Deníku mluvčí GIBS Ivana Nguyenová s tím, že bližší podrobnosti nelze v této chvíli sdělit. Mluvčí se nevyjádřila ani k možnosti, že by mohlo jít o falešné policisty.

Z nahrávky je zřejmé, že údajný policista poměrně plynulou polštinou posádce oznamuje, že za výrazné překročení rychlosti hrozí ve správním řízení roční zákaz řízení a pětadvacet tisíc korun pokuty. Později naznačuje, že se to dá řešit i jinak. Poláci se snaží vyváznout pouze s domluvou, což ochránce zákona ale odmítá.

„Nevím, jak to chcete vyřešit. Nejméně je to pět tisíc korun,“ je slyšet na nahrávce. Policista žádá ekvivalent v euro, pak se spokojí i s polskými zlotými, nakonec mu stačí 400 zlotých. Polák mu bankovky odevzdává a bez jakéhokoliv potvrzení odjíždí.

Na nahrávce je i následný rozhovor osádky, která se o našich policistech vyjadřuje velmi nelichotivě. Řidič se nakonec obrátil na svého právníka, nahrávka se dostala i na sociální sítě, kde ji zhlédly desítky tisíc lidí.

Řidič při pozdějším prověřování přes GPS zjistil, že v úseku, kde je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině jel maximálně o sedm kilometrů více.