„Po půl čtvrté odpoledne jsme v pondělí zasahovali u hromadného postižení zdraví. Na místo vyjely čtyři posádky rychlé zdravotnické pomoci včetně týmu pro speciální činnosti,“ uvedl mluvčí Zdravotní záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Známky obtíží, jak poznamenal, nejevil jen jeden člen rodiny a po vyšetření zůstal doma.

Sanitky rozvezly do ostravské fakultní a městské nemocnice dvě děti ve věku tří a šesti let a čtyři dospělé ve věku od sedmatřiceti do jednasedmdesáti let (pravděpodobně jejich rodiče a prarodiče). Původně se záchranáři domnívali, že se mohli přiotrávit unikajícím oxidem uhelnatým z plynového kotle. Únik jedovatého plynu se ale nepotvrdil.

„Zdravotní obtíže pacientů ukazovaly na pravděpodobnou otravu jídlem. Projevovaly ostatně se po společném obědě, a to v různé intenzitě,“ informoval Humpl s tím, že zdroj problémů záchranáři ani lékaři dosud nespecifikovali. Podle neoficiálních zdrojů mohlo jít o otravu takzvaným „klobásovým jedem“, tedy život ohrožujícím botulotoxinem.

Šefstevard Radek Michálek v práci.
Když práce volá… Stevard vlaku oslaví svátky „po americku“