„Těch výjezdů je opravdu hodně. Oproti dlouhodobému průměru to představuje nárůst o pětinu," konstatoval mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že rušno bylo i tento týden.

Například na Opavsku lékaři pomáhali šestasedmdesátileté ženě, která spadla při trhání ovoce. „Přivodila si poranění v oblasti zad a pánve. Po ošetření posádkou rychlé zdravotnické pomoci byla předána na ortopedickou ambulanci opavské nemocnice," uvedl Humpl, podle kterého záchranáři od začátku prázdnin vyjížděli k řadě seniorů, kteří se zranili při pádech ze stromů či žebříků.

„Každý člověk by měl zvážit své možnosti. Možná by v některých případech bylo vhodnější o trhání ovoce požádat někoho z blízkých či sousedů. Předešlo by se tak mnoha poraněním," dodal Humpl. Právě u starších lidí se zlomeniny i další poranění hůře hojí a mohou zanechat trvalé následky.

Moravskoslezští záchranáři tento týden zasahovali i v Nýdku na Frýdecko-Místecku, kde jedenaosmdesátiletý muž spadl ze střechy chaty. Měl otřes mozku a poraněnou hlavu. Skončil na chirurgické ambulanci nemocnice v Třinci.

Pomoc potřeboval také třiašedesátiletý muž, jenž ve Vratimově spadl při práci na žebříku. „S podezřením na otřes mozku jej ošetřovala posádka rychlé zdravotnické pomoci, která následně zajistila přepravu do Městské nemocnice Ostrava," sdělil Humpl.

V akci byl tento týden i záchranářský vrtulník. Letěl do Jistebníku na Novojičínsku, kde pětačtyřicetiletý muž spadl při opravě kostela z výšky okolo čtyř metrů.

„Přivodil si těžké zranění páteře, po pádu byl krátce v bezvědomí. Záchranáři jej ošetřili, zajistili krčním límcem, uložili do vakuové matrace a poté letecky transportovali na pracoviště traumatologického centra v ostravské fakultní nemocnici," uvedl Humpl.