Dopravní policisté se obrací na případné svědky dopravní nehody, ke které došlo dne 11. ledna 2023 před 11 hodinou. "Dle zjištěných informací vyplývá, že na přechodu pro chodce na křižovatce ulic Provaznická a Dvouletky v Ostravě Hrabůvce, došlo ke střetu mezi mužem (r. 1981) a právě projíždějícím vozidlem Toyota Yaris, červené barvy. Sražený chodec utrpěl zranění a byl následně zdravotníky z místa nehody převezen do nemocničního zařízení," uvádí mluvčí moravskoslezské policie Pavla Procházková. 

Ilustrační foto.
Podvod. Matka z Frýdecko-Místecka brala peníze na děti. V péči je ale měli jiní

Policisté se zabývají okolnostmi a příčinami dopravní nehody. Zjišťují průběh nehodového děje a v souvislosti s tím se obrací na tři blíže nezjištěné svědky, kteří se v danou dobu nacházeli na uvedeném místě. "Také žádají řidiče vozidel, kteří místem v danou dobu projížděli, a jejich vozidlo případně disponuje palubní kamerou, aby se obrátili na tísňovou linku 158," dodává mluvčí. 

Záchranáři v lednu zasahovali již u více než dvou desítek zraněných chodců

Na zvyšující se počet střetů chodců s automobily upozorňují i zdravotničtí záchranáři. Posádky ZZS MSK vyjíždějí v posledních týdnech k množství dopravních nehod, při nichž dochází ke zraněním chodců. "

Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy," upozorňuje mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. 

I Petr H. se ocitl v roli obžalovaného. Před čtyřmi roky málem vyhodil do povětří dům v Ostravě.
Muž z Ostravy dvakrát zažil, jaké to je být na pokraji smrti. Vyhnul se i vězení

Poslední vážnou událostí, k níž byli na území Moravskoslezského kraje záchranáři voláni, se stalo v pátek 13. ledna po půl sedmé ráno sražení muže seniorského věku v Ludgeřovicích, obci nedaleko Hlučína.

"Po kolizi byl v bezvědomí a zástavě krevního oběhu. Resuscitaci u něj zahájil náhodně přítomný lékař a za použití léků a přístrojové techniky v ní pokračovaly posádky ZZS, které dorazily během šesti minut od přijetí výzvy. Podařilo se jim obnovit srdeční činnost. Pacient utrpěl vícečetná poranění, musel být zaintubován a připojen k přístrojem řízenému dýchání. V kritickém stavu byl následně předán na urgentním příjmu ostravské Fakultní nemocnice," uvedl konkrétní případ mluvčí. 

Podmínky

Jak dále říká mluvčí, brzké stmívání, stejně jako mnohdy i snížená viditelnost během dne, v zimních měsících negativně přispívají k nehodovosti. Na místě je proto zvýšená pozornost a předvídavost řidičů, ale také samotných chodců.