Zatím nejhorším prázdninovým dnem byl čtvrtek 21. července, kdy zemřeli tři lidé na Bruntálsku a Ostravsku.

Nejtragičtější nehoda se stala ve středu 6. července. Po ránu se na přejezdu v Opavě střetl nákladní vlak s osobním vozidlem. Při nehodě zemřel pětačtyřicetiletý řidič a spolujezdkyně (61 let) sedící za ním, další žena (65 let) utrpěla těžká zranění. Podle svědků vozidlo předjíždělo další auta čekající v řadě před přejezdem.

Co se týká jednotlivých regionů Moravskoslezského kraje, nejhůře dopadlo Bruntálsko, kde přišlo o život pět lidí, a Opavsko se čtyřmi mrtvými.

Za některými tragédiemi stály spěch a nesmyslné hazardování

Letošní prázdniny nepatří z hlediska dopravní nehodovosti k těm nejhorším. V Moravskoslezském kraji do posledního prázdninového odpoledne zemřelo třináct lidí, což je osm méně než během loňských prázdnin.

Za posledních dvanáct let byla situace lepší jen v letech 2005 a 2007, kdy zemřelo shodně dvanáct lidí. Policisté však varují před přílišným optimismem a pocitem sebeuspokojení.

„Na nějaké jásání to určitě není. Je ale pravda, že svou roli zřejmě sehrála prevence, ve které budeme pokračovat. Koncem června a počátkem července jsme měli řadu nejrůznějších akcí. Snažili jsme se také upozorňovat na nebezpečí. I tato opatření přispěla k tomu, že prázdniny jsou zatím z hlediska nehodovosti relativně příznivé,“ řekla mluvčí krajské policie Soňa Štětínská, která ale upozornila na statistickou vrtkavost.

„Stačí několik nehod s více oběťmi nebo tragická nehoda autobusu, a vše je statisticky úplně jinak,“ řekla Štětínská, která připomenula loňské prázdniny.

Tehdy v červenci přišlo na moravskoslezských silnicích o život sedmnáct osob! Nejhorším dnem byl 9. červenec, kdy se domů nevrátilo šest lidí. Pět z nich zemřelo při čelní srážce dvou aut na Karvinsku.

Letos k podobným haváriím naštěstí nedošlo. Přesto policisté zaznamenali jednu, při níž vyhasly hned dva životy. Stala se 6. července v ranních hodinách v Opavě. Nákladní vlak smetl osobní vůz, který vjel na železniční přejezd. Podle svědků řidič předjížděl automobily stojící u přejezdu, na kterém blikala světla.

„Vyšetřování Drážní inspekce potvrdilo, že řidič osobního automobilu nerespektoval přejezdové zabezpečovací zařízení, které bylo v době nehody v činnosti,“ konstatoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nehodu nepřežil řidič a jedna spolujezdkyně, další skončila v nemocnici s těžkými poraněními.

Během prázdnin se bohužel nejednalo o jedinou nehodu na železničních přejezdech.

Přejezdy

Policisté a Drážní inspekce vyšetřovali i další tři karamboly, při kterých byli dva lidé vážně zraněni.

Podobná tragédie jako v Opavě se málem stala i 15. srpna na přejezdu u obce Štítina na Opavsku. Šedesátiletý řidič vozu Škoda Pick-up začal přes plnou dělicí čáru předjíždět nákladní vozidlo stojící před přejezdem, na kterém svítilo červené výstražné světlo a v provozu bylo i zvukové zařízení. Na přejezd se dostal ve chvíli, kdy tudy projížděl osobní motorový vlak jedoucí z Opavy do Svinova. Po nárazu auto skončilo v příkopu. Řidič utrpěl těžké zranění. Ve vlaku v té době cestovalo pětaosmdesát lidí. Nikdo nebyl zraněn.

Na železničním přejezdu se bouralo také 22. července, a to v Krnově. V dopoledních hodinách se čtyřiadvacetiletý řidič dodávkového vozidla blížil k nechráněnému přejezdu. V té chvíli uviděl vlak. Snažil se zabrzdit, zřejmě kvůli technické závadě se mu to ale nepodařilo. Na přejezdu jej zachytil vlak jedoucí na trase Opava – Krnov, který dodávku odhodil mimo komunikaci. Řidič auta utrpěl zranění.

Prázdninové nehody na železničních přejezdech v Moravskoslez­ském kraji

Rok / Počet úmrtí / Těžká zranění / Lehká zranění

2008 /5 / 0 / 0 / 3

2009 /5 /2 /1 /2

2010 / 5 / 0 / 0 / 1

2011 / 4 /2 /3 /0

Počet mrtvých během prázdninových nehod v Moravskoslez­ském kraji

Okres / Počet úmrtí

Bruntálsko / 5

Frýdecko-Místecko / 0

Karvinsko / 1

Novojičínsko / 1

Opavsko / 4

Ostravsko / 2

Některé z prázdninových tragédií

Smrtí jedenatřicetiletého řidiče zásahového vozidla Dopravního podniku Ostrava skončila dopravní nehoda, která se stala 21. července v poledne v Plzeňské ulici v Ostravě-Zábřehu. Vozidlo s majákem v té chvíli mířilo k dopravní nehodě, která měla vliv na tramvajový provoz. Řidič zásahového vozidla vyjel mimo silnici. Narazil do ocelového zábradlí a sloupu veřejného osvětlení. Utrpěl těžká zraněním, kterým později v nemocnici podlehl.
Při jedné z prázdninových nehod zemřelo i dítě. K neštěstí došlo 11. srpna v Bruntále, kde pětiletého chlapce srazila dodávka. Záchranáři byli na místě během tří minut a dítě se pokoušeli hodinu oživovat. Jejich snaha však byla marná. Lékař konstatoval smrt.
Velká tragédie se odehrála i 12. srpna u vjezdu do elektrické rozvodny v Horních Životicích. Dvaašedesátiletý muž zřejmě nedostatečně zajistil vozidlo Tatra proti rozjetí a vystoupil. Záhy si ale všiml, že se tatra začala rozjíždět, a snažil se naskočit do kabiny. To se mu stalo osudným. Tatra ho přimáčkla k vedle stojícímu bagru. Muž na místě zemřel.
Ke smrtelné nehodě došlo v úterý 16. srpna odpoledne v Ostravě-Přívoze. Dvaašedesátiletý řidič vozidla Ford Transit projíždějící po Slovenské ulici se z dosud neznámých příčin dostal do protisměru, kde narazil do svodidel a vyjel mimo silnici. Muže se pokoušeli oživit zasahující hasiči. Jejich snaha však byla marná. Přivolaný lékař již konstatoval jen smrt.

GLOSA: Jaroslava Perdocha

Mohlo to být úplně jinak

Letošní prázdniny, co se týká nehodovosti, patřily k těm klidnějším. Na silnicích Moravskoslezského kraje vyhaslo třináct lidských životů, což je v porovnání s jinými roky relativně příznivý údaj. Na jásot to ale rozhodně není.

A to nejen s ohledem na mrtvé a pozůstalé. Kdo alespoň občas usedne za volant, ví, co se děje na našich silnicích. Během uplynulých dvou měsíců jsem byl svědkem i účastníkem několika naprosto šílených situací, které jen zázrakem neskončily tragédiemi. Jako když mě přes plnou čáru předjížděla spěchající dodávka a v protisměru se v té chvíli objevil autobus.

Naštěstí jsem dupl na brzdy a vjel na krajnici. Vyšlo to. Sice o fous, ale vyšlo. Tehdy však scházelo jen málo a prázdninová statistika mohla vypadat úplně jinak. A na tomto místě by někdo jiný psal o tragických prázdninách roku 2011…