Za třemi nehodami, které se v neděli na trati staly, stály jezdecké chyby. Jako první havaroval už v prvním závodě veteránských strojů třídy Klasik Jarolím Holba. Ve čtvrtém kole nezvládl po vyjetí z retardéru u životických tenisových kurtů svůj stroj CAMS PO Klasik 175 a upadl. Po prvotním ošetření zdravotníky, kteří drželi službu na čtyřech stanovištích podél okruhu, byl předán havířovské záchrance.

„Poprvé bylo operační středisko informováno o pádu motocyklisty po deváté hodině dopolední. K postiženému dvaapadesátiletému muži vyjela nejbližší posádka sanitním vozidlem z Havířova a z ostravské základny vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Pacient utrpěl poranění páteře. Poté, co mu byla poskytnuta potřebná lékařská péče, byl letecky přepraven do traumatologického centra FN Ostrava-Poruba," informoval mluvčí Záchranné služby MSK Lukáš Humpl.

Závodník se podrobil operaci. „Po zákroku zůstává hospitalizován na jednotce intenzivní péče naší neurochirurgické kliniky," upřesnil v pondělí dopoledne mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

David Halíř na stroji Aprilia 125 SP v sobotním tréninku na Havířovský zlatý Kahanec.
David Halíř na stroji Aprilia 125 SP v sobotním tréninku na Havířovský zlatý Kahanec. Deník/Libor Běčák

Zranění lehčího charakteru utrpěl David Halíř v závodě třídy 125 SP. Havaroval po vyjetí z retardéru u těrlické pily na stroji Aprilia 125 2T. Ošetřen byl záchrankou a poté zdravotníky havířovské nemocnice.

„Před čtrnáctou hodinou zasahovala posádka rychlé lékařské pomoci u devětadvacetiletého závodníka, jenž si přivodil poranění dolní končetiny. Po nutném zajištění jej záchranáři předali do další péče v havířovské nemocnici," uvedl mluvčí Humpl.

Nejvážnější zranění utrpěl závodník Olin Hanák. Ve druhém kole posledního, nejprestižnějšího závodu Grand Final nejrychlejší strojů do a nad 600 ccm, nezvládl řízení své Hondy 600. Havaroval v úseku před horizontem rovinky za kruhovým objezdem na Bludovickém kopci. Jeho pád zastavil plot. Přímo z okruhu ho transportoval vrtulník. 

Olin Hanák na svém stroji Honda 600 při tréninku na Havířovský zlatý Kahanec.
Olin Hanák na svém stroji Honda 600 při tréninku na Havířovský zlatý Kahanec. Foto: Deník/Libor Běčák

„O třetím zraněném závodníkovi jsme byli informováni čtvrt hodiny po sedmnácté. Dvacetiletý muž skončil po pádu mimo silnici a po nehodě byl v bezvědomí. Jeho stav se jevil jako život ohrožující, zasahující lékař zjistil zranění dolní končetiny a pravděpodobné poranění mozku. Postiženému bylo nutno zajistit dýchací cesty a připojit jej k přístrojem řízené ventilaci. Pozemní a letecká posádka poskytly pacientovi přednemocniční neodkladnou péči a následně pak šetrný vzdušný transport na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě," sdělil v neděli večer mluvčí krajské záchranky Humpl.

Velmi vážný zdravotní stav mladého závodníka v pondělí potvrdil i mluvčí ostravské fakultní nemocnice. „Jeho stav je vzhledem k rozsáhlým zraněním kritický a zůstává v péči lékařů ARO," řekl Oborný.

Jezdecké chyby

Pořadatelé udělali pro bezpečnost závodníků i diváků maximum. Všechny havárie byly vyhodnoceny jako jezdecké chyby. Všichni jezdci havarovali sami bez toho, že by zavinili havárii dalších strojů, nebo že by ohrozili diváky. 

„Sobotní tréninky byly v podstatě bez problémů. Závodní neděle byla poznamenána přeháňkami. My jsme na to reagovali několikerým přerušením závodů. Došlo k několika pádům a zraněním a my doufáme, že jezdci budou v pořádku. Naše trať patří mezi nejrychlejší a tomu také odpovídá její zabezpečení. I zahraniční jezdci potvrzují, že zabezpečení naší tratě je jedno z nejlepších a nejpřísnějších," řekl hlavní organizátor Petr Hrabčák.

Závodníci zůstávají v nemocnici

Oba zranění závodníci jsou i nadále hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici Ostrava-Poruba. Jarolím Holba je na tom lépe a mohl být přeložen na standardní pokoj. Olin Hanák je na tom stále špatně. 

"Stav prvního pacienta je lepší a mohl být přeložen na standardní lůžko. U druhého pacienta zůstává jeho stav i nadále velmi vážný a je stále v péči lékařů Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny," potvrdil ve čtvrtek 14. srpna mluvčí FN Ostrava-Poruba Tomáš Oborný.