Ve středu po osmé hodině ráno vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanic Fifejdy a Zábřeh - odtud i s chemickým automobilem a chemickým kontejnerem k nehodě kamionu v blízkosti skeletu v ulici 28. října, naproti Domu kultury Ostrava

"Českému kamionu DAF se stavebním materiálem, jehož řidič se ke stavbě vydal nově zvolenou a neprobádanou cestou, prorazil veliký kus kamene skrytý ve sněhu palivovou nádrž plnou nafty," uvedl k první události mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

"Téměř 50 litrů uniklo do příjezdu hasičů na asfaltový chodník, který ihned po dojezdu zasypali nasákavým sorbentem. Zamezili tak úniku veškerého paliva do půdy a životní prostředí zůstalo nezasažené. Do náhradních nádob hasiči přečerpali pomocí kovového žlábku přes 500 litrů nafty, která nyní čeká na poškozenou firmu v areálu hasičské stanice Ostrava-Zábřeh," popsal dále zásah Kůdela.

Ve druhém případě se jednalo o nehodu v Ostravě-Výškovicích. Sypač Mercedes s technickou solí zapadl pravým zadním kolem do rozměklého okraje chodníku a nemohl bez pomoci hasičů ven.

"Zatímco kamion DAF doplatil na sněhové přeháňky a skrytý kámen, sypač Ostravských komunikací zase doplatil na mírnou zimu. Jeho pravé zadní kolo se totiž neočekávaně propadlo nejméně ze dvou třetin do bahna na okraji chodníku v Šeříkové ulici. Museli opět pomoci hasiči - ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh," uvedl mluvčí HZS MSK.

V první fázi - po přeházení technické soli ze sypače na náhradní nákladní vozidlo pracovníky Ostravských komunikací - zvedali hasiči zaseknutý sypač pomocí čtvercových gumových vaků, současně kolo nazvedávali z boku pomocí hydraulického rozpínáku (používaného častěji při vyprošťování osob, zaklíněných ve vozidlech).

"Po nazvednutí a částečného uvolnění problematického kola hasiči zadní nápravu sypače podložili, nafukovací vaky vytáhli a na vytlačené místo pod pravým kolem položili kameny, hlínu a na ně dvě desky na sobě," doplnil Kůdela.

Řidič sypače se podle jeho slov pokusil marně vycouvat po deskách na pevnější plochu, prokluzoval dalšími třemi koly na bahně a rozbředlém sněhu.

"Ve druhé fázi proto přijelo na pomoc zásahové vozidlo profesionálních hasičů s předním navijákem, jehož zapojení do vyprošťování (chytil sypač zezadu) bylo úspěšné. Pracovníci posypu byli po vysvobození svého nedocenitelného plechového pomocníka vděční a spokojení…," dodal na závěr mluvčí Kůdela.