Od počátku července do konce srpna policisté evidovali 1484 nehod, což je zhruba o 130 více než za stejné období loňského roku. Během prázdninových měsíců vyhaslo nejméně jedenáct lidských životů. Vloni zahynulo také jedenáct osob, předloni sedmnáct. Ve srovnání s minulými roky výrazně přibylo vážně zraněných. Letos jich záchranáři evidují čtyřiaosmdesát, 
v předchozích dvou letech se jejich počet pohyboval kolem čtyřiceti.

Nejčastějšími příčinami nehod byl nesprávný způsob jízdy. „Za tímto obecným označením se skrývá zejména nedodržení bezpečné vzdálenosti a jízda po nesprávné straně vozovky, zahrnuje však také nesprávné otáčení, bezohlednou a agresivní jízdu a spoustu dalších prohřešků, kterých se řidiči bohužel dnes a denně dopouštějí," uvedla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková. Dalšími příčinami havárií jsou nedání přednosti a nepřiměřená rychlost.

Studénka

Největší letošní prázdninové neštěstí se stalo ve Studénce na Novojičínsku, kde 22. července pendolino na železničním přejezdu narazilo do polského kamionu převážejícího plechy. Následky jsou tragické, tři lidé z vlaku zemřeli, další utrpěli těžká zranění. Padesátiletý polský řidič kamionu vjel na přejezd ve chvíli, kdy svítila červená a začaly se spouštět závory. Motorista, ocitnuv se v pasti, zastavil a po chvíli popojel. Vzápětí do něj ve velké rychlosti narazilo pendolino, které urvalo kabinu s řidičem. Ten jako zázrakem vyvázl bez vážnějších zranění.

Polák je obviněn z trestného činu obecného ohrožení 
z nedbalosti. V případě uznání viny mu hrozí tři až deset let. Soud na něj uvalil vazbu. Existovaly totiž obavy, že by se na svobodě mohl vyhýbat trestnímu řízení. Cizinec se při jednání o vazbě přiznal, že na přejezd vjel i přes blikající červená výstražná světla. Údajně nepředpokládal, že poté, co šly závory dolů, vlak přijede tak rychle. Jak se při vyšetřování ukázalo, Polák jel přes Studénku proto, aby se vyhnul placenému úseku.

Motorkáři

Během prázdnin záchranáři vyjížděli i k řadě nehod motorkářů a cyklistů. Plné ruce práce měli například 6. srpna, kdy zasahovali u havárie v Dolních Tošanovicích. Dvaašedesátiletý řidič motocyklu vyjel při jízdě z kopce mimo vozovku. Lidé, kteří jej našli, se ho pokoušeli oživit a přivolali záchranáře. Muž zraněním podlehl. Ve stejný den pomáhali záchranáři u dalších těžkých zranění motorkářů, a to v Kozlovicích a Sviadnově. Záchranáři a policisté během prázdnin asistovali také u řady nehod, při kterých se zranili cyklisté.

Začíná škola

Policisté a strážníci v celém Moravskoslezském kraji připravili na konec prázdnin řadu akcí, které budou pokračovat i v prvním týdnu nového školního roku. Objeví se zejména v okolí škol, družin a jídelen, ale také u frekventovaných přechodů. V rámci tradičního projektu Zebra se za tebe nerozhlédne s dětmi diskutují o správném přecházení vozovky.