Nehoda se stala kolem 16. hodiny v křižovatce s Třebovickou ulicí. Řidič osobního vozidla pravděpodobně vjel při odbočování na trať, aniž by dal tramvaji přednost. Přední část tramvaje zdeformovala levý bok automobilu. 

K místu bezprostředně po ohlášení kolize vyjeli zdravotníci záchranné služby, hasiči, policisté i dispečer dopravního podniku. 

"Naše posádky ošetřily dvě osoby, muže a ženu. Oba pacienti byli při vědomí a po prvotním ošetření byli převezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," potvrdil Deníku mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. 

Po dobu záchranných prací a vyšetřování kolize byla v místě omezena doprava. Omezení na tramvajové trati odhadl dopravní podnik na 5 hodin, a to s ohledem na poškození vykolejené tramvaje a drážního zařízení. 

"Pár minut po 16. hodině přijali policisté oznámení o dopravní nehodě na ulici Martinovské v Ostravě. Dle dosud zjištěných informací měl řidič (ročník 1972) odbočovat na ulici Třebovickou, přičemž nedal přednost v témže směru jízdy projíždějící tramvaji č. 4. Došlo ke střetu, kdy tramvaj vykolejila. Při nehodě byl zraněn řidič a spolujezdkyně ve vozidle. V tramvaji mělo dojít rovněž ke zranění osoby (či osob), zraněné si převzali zdravotníci. Výsledek provedené orientační dechové zkoušky u řidiče tramvaje byl negativní, u řidiče vozidla byl nařízen odběr krve. Policisté realizovali na místě prvotní úkony, včetně řádné dokumentace. Veškeré informace budou nadále kompletovat a vyhodnocovat pro zjištění skutkového stavu věci, včetně příčiny nehody a míry zavinění. V souvislosti s nehodou byl na dobu nezbytně nutnou zastaven provoz tramvají. Pro řidiče vozidel byla komunikace průjezdná, ale bylo zapotřebí projíždět místem s maximální opatrností. Policisté již kontaktovali první svědky nehody, nicméně se obrací na další svědky, kteří by mohli k nehodě podat jakékoliv informace, nechť je sdělí na bezplatné lince 158," sdělila k nehodě policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Dlouhé a komplikované vyprošťování 

Nehoda tramvaje a osobního automobilu v Ostravě 20. září 019.

"Tramvaj v Ostravě-Třebovicích narazila do odbočujícího osobního auta Peugeot a tlačila jej bezmála 30 metrů před sebou po kolejích. Přitom srazila kovový sloup mezi kolejemi a vykolejila předními i zadními koly. V peugeotu se zranil řidič středního věku, kterého pak hasiči vyprošťovali, a starší spolujezdkyně, v tramvaji další žena. Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v pátek krátce po 16. hodině. Do Třebovic ihned vyrazily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Poruba a Zábřeh. Po úspěšném vyproštění zraněného řidiče, který byl při vědomí, se hasiči zaměřili na vytažení havarovaného peugeotu z kolejiště a naložení na vozidlo odtahové služby, což bylo poměrně jednoduché – pomocí hydraulické ruky vyprošťovacího speciálu MB Actros Bizon. Oříškem bylo nakolejení soupravy, nejprve zadních kol tramvaje. Zde opět pomohla hydraulická ruka Bizona, silné popruhy a řetězy. Když už se zdálo, že by se to mohlo povést, zaúřadoval jeden z kloubů tramvaje a zadní část se prověsila. Hasiči nad ní vyzráli systémem několika popruhů, které zabraňovaly dalšímu prohnutí a soupravu srovnávaly. Po 19. hodině byla zadní náprava tramvaje na kolejích. Už za tmy hasiči začali s mnohem složitějším nakolejováním přední části tramvaje, kde má umístěnu mj. velmi těžkou pohonnou jednotku. I zde se čas nakolejení odhaduje na dlouhé desítky minut…," popsal zásah mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

Akce hasičů byla ukončena ve 22.30 hodin.