Dům manželů Ivety a Jiřího Davidových z Vratimova je od minulého týdne neobyvatelný. Místo střechy ho kryje bílá igelitová plachta, kterou přidržují dřevěné trámy. Stropy v ložnici a dětském pokoji drží na svém místě jen silou vůle a na obličejích obou manželů je vidět únava. Přístavbu domu, kterou dokončili teprve nedávno, zničilo tornádo, které se na konci minulého týdne prohnalo ulicí Okrajovou ve Vratimově.

„Museli jsme se odstěhovat k manželovým rodičům do Petřkovic. V našem domě jsme nemohli zůstat. Nemá střechu a uvnitř byla hrozná zima,“ říká Iveta Davidová, která se včera do domu s celou rodinou na chvíli vrátila.

„Dcery jdou dnes do školy, tak jsme přišli pro sešity a pro učebnice. Když vidím, jak to tady vypadá, je mi do breku a je mi z toho moc smutno,“ popisuje své pocity.

Déšť zvyšuje škody


Mezitím si obě dcery, Bára a Kristýna, vytahují ze šuplíků promáčené sešity a knížky. „Snad nám dají ve škole nové, když se dozví, co se nám stalo,“ doufají.

Deštivé, chladné počasí zvyšuje škody, které tornádo na domě napáchalo. „Přes plachtu, která dům kryje, prší. Máme mokré zdi a máme strach, že se stropy podmáčí a propadnou,“ bojí se manželé, kteří věří, se do Vánoc se podaří dům opravit.

Větrný vír poškodil střechu také sousednímu domku. Jeho obyvatelé Pavlína Mitrengová a Vladan Kotschi přechodné ubytování hledat nemuseli, škody na jejich domě jdou ale i tak do statisíců.

„Tornádo nám sundalo část střechy nad ložnicí a sutiny pokoj poškodily. Starostka nám nabídla náhradní ubytování, ale nemuseli jsme ho využít,“ říká Mitrengová s tím, že jen oprava střechy vyjde na tři sta dvacet tisíc.

Dík patří sousedům


Větrný vír s sebou bral všechno, co mu stálo v cestě. „Na zahradě jsme měli strašný nepořádek. Tornádo rozházelo všechno, co mu přišlo do cesty. Myslela jsem, že to budeme uklízet hrozně dlouho. Všichni sousedé nám ale přišli pomoct a do večera jsme byli hotovi,“ vzpomíná Mitrengová a dodává: „Všem sousedům patří velký dík, bez nich bychom to nezvládli.“

V těchto dnech se na místo vydal také ostravský meteorolog Pavel Lipina. Jeho úkolem bylo zjistit, zda šlo skutečně o tornádo, jak tvrdí Vratimovští. „Podle toho, co jsem viděl, šlo skutečně o tornádo. Odpovídá tomu rozsah škod i popis obyvatel. Poslední takto velké tornádo bylo na území našeho kraje zaznamenáno v roce 2004 v Litovli,“ říká Lipina. Podle něj je obrovské štěstí, že ve Vratimově nebyl nikdo zraněn. „Tornádo má velkou sílu a dokáže zvednout do vzduchu těžké předměty, které mohu někoho zranit. Následky mohly být mnohem horší,“ uzavírá Lipina.