Cvičení proběhne v areálu Dolní oblasti Vítkovic, základnu bude mít tým v bývalých kasárnách v Ostravě-Hranečníku.

Český osmašedesátičlenný USAR tým tvoří sedmadvacet hasičů z Prahy, osmadvacet hasičů z Moravskoslezského kraje, dva lékaři Úrazové nemocnice Brno a deset kynologů se psy z Městské policie Praha, Městské policie Ostrava a dalších kynologických organizací.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závalů, tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

„Klasifikační cvičení v Ostravě je významným předělem v činnosti USAR týmu. V případě úspěchu se dostane do společnosti zhruba dvou desítek nejkvalitnějších vyhledávacích a záchranných týmů z celého světa. Tyto týmy jsou zemím postiženým přírodními a jinými katastrofami nabízeny jako první,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela s tím, že klasifikační cvičení českého USAR týmu v Ostravě sleduje mezinárodní tým hodnotitelů složený z 11 zahraničních odborníků.

Cvičení potrvá do čtvrtka.