Důvodem je očekávaný zvýšený provoz doprovázený řadou nehod. Razie se uskuteční i v Moravskos­lezském kraji. Deníku to potvrdil Stanislav Sobol z tiskového oddělení moravskoslezské policie.

„Hlídky dopravní policie budou doplněny o policisty z obvodních oddělení,“ řekl Sobol s tím, že se ochránci zákona zaměří na tradiční motoristické nešvary, jakými jsou rychlá jízda, nepoužívání bezpečnostních pásů a další. „Tato opatření souvisejí s blížícím se koncem prázdnin. Musíme se připravit i na situace, že se na některých místech mohou vytvořit kolony,“ řekl Sobol. Policie proto motoristům doporučuje, aby návrat domů nenechávali na poslední chvíli.

Nejvíce obětí si poslední prázdninový víkend vyžádal v roce 2004, kdy na silnicích České republiky zemřelo 21 osob, naopak nejméně lidských životů (3) vyhaslo v roce 2006.

Moravskoslezští policisté však s rozsáhlými kontrolami nečekají až na nadcházející víkend. Například tento týden během speciální akce rozdali pokuty za 318 tisíc korun. Zaměřili se především na dodržování rychlosti, pozornost věnovali i správnému předjíždění, používání bezpečnostních pásů, alkoholu za volantem a technickému stavu vozidel. Celkem zkontrolovali 848 vozidel. Zjistili 288 přestupků, z nichž 238 vyřídili na místě blokovou pokutou ve výši 318 tisíc korun, zbývající budou projednány v rámci správního řízení. Ve dvou případech policisté uložili kauci v celkové výši dvacet tisíc korun. Kauce slouží jako záruka, že se řidič dostaví ke správnímu řízení. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení povolené rychlosti (214).

I po víkendu


Policisté však zůstanou v pohotovosti i po víkendu. Prvního září se pak objeví v blízkosti škol, školních družin a u frekventovaných přechodů využívaných dětmi. Posílené hlídky se zaměří i na obchodní centra, která se připravují na nápor lidí nakupujících školní pomůcky. Na začátek školního roku se chystají také strážníci, kteří budou dohlížet na bezpečnost dětí před začátkem a po skončení výuky. Pozornost budou věnovat zejména nejmenším dětem, které jdou poprvé do školy.

Strážníci i policisté rodičům prvňáčků doporučují, aby se svými ratolestmi ještě před začátkem školního roku cestu do školy několikrát prošli a upozornili je na všechna rizika.