Další epizodu podcastu O životě zblízka si pusťte TADY:

„Byl charismatická osobnost. Věřil jsem mu. Bál jsem se ho. Vystupoval mocensky. Často nás ponižoval. Své moci a nadřazenosti později zneužil. Zpětně jsem si uvědomil, že si cestu k mému sexuálnímu zneužití připravoval delší dobu. Že se ke mně začal choval tak, jak by se k dítěti kněz chovat neměl. Nedokázal jsem mu říct, že to nemůže dělat. Měl jsem strach. Cítil jsem vinu. Byl jsem úplně paralyzovaný.“

Proč kněží zneužívají mocenské postavení, co oběti zneužití potřebují, aby se s traumatem vyrovnaly, je celibát přežitek a co je v církvi potřeba změnit, aby byla bezpečným prostředím? Nejen na tyto otázky mi odpovídal Jiří Kylar, předseda organizace Někdo Ti uvěří, kterého dlouhé roky sexuálně zneužíval kněz.

close Jiří Kylar info Zdroj: Deník/Bohumila Čiháková zoom_in Jiří Kylar Jiří Kylar vystudoval SOU Polygrafické. Pracoval na pozici tiskaře, v současné době pracuje jako ředitel tiskárny.

Spoluzaložil spolek Někdo Ti uvěří z.s., který se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání v náboženském prostředí, pořádá debaty, odborné semináře, má preventivní programy na toto téma. Spolek se snaží zcitlivovat prostředí nejen katolické církve na téma zneužívání. Na svých stránkách mimo jiné zveřejňuje i příběhy obětí, které zažily zneužívání v českém prostředí křesťanských církví. 

Více najdete na www.nekdotiuveri.cz.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.