Dvěma a půl milionu korun podpoří Plzeňský Prazdroj v letošním roce projekty na zpříjemnění a zkvalitnění života obyvatel tohoto regionu. Osmý ročník dárcovského programu pod názvem PRAZDROJ LIDEM odstartoval. Žádosti o finanční dar mohou posílat zájemci z řad neziskových organizací a občanských sdružení až do 31. srpna. Do hry poté vstoupí rada reprezentantů, která vybere projekty, jež považuje za nejzajímavější a nejpotřebnější.
„Rada reprezentantů je složená z významných představitelů a osobností tohoto regionu. Letos v ní přibylo několik nových jmen, například náměstkyně hejtmana Věra Palková, předseda komise pro regionální a strategický rozvoj Jablunkova David Sventek nebo špička v atletice handicapovaných sportovců, paralympionik Radim Běleš,“ představuje manažerka programu Zuzana Novická.

O vítězných projektech, které dostanou finanční příspěvek, pak rozhodne hlasování veřejnosti.

Dárcovský program Prazdroj lidem začal pod názvem Občanská volba. Během uplynulých sedmi let jen v tomto regionu rozdělil čtrnáct a půl milionu korun a podpořil téměř osm desítek projektů. Díky grantům dnes mají malí sportovci na Visalajích dětský lyžařský vlek a snowpark, na Lysé hoře jsou cykloturistické a běžecké trasy, byla vybudována naučná stezka K pramenům řeky Morávky, naučná stezk Slezskou Ostravou, sportovní klub vozíčkářů z Frýdku-Místku si mohl pořídit mikrobus pro dopravu postižených dětí, nové vybavení má divadélko Čtyřlístek, nemalé částky putovaly do zdravotnictví a sociální péče.
V loňském sedmém ročníku získal nejvíce hlasů a největší podporu Lašský pěvecký smíšený sbor z Bašky, který si mohl pořídit díky grantu nové stejnokroje. Projektem rady reprezentantů se stal tábor pro handicapované děti Stružielka a zaměstnanci Pivovaru Radegast poslali nejvíce hlasů na projekt Automatické zavlažování fotbalového hřiště fotbalistům z Dobré.

Manažerka firemní odpovědnosti Plzeňského Prazdroje Zuzana Novická připomíná, že i v letošním roce se podpora z programu Prazdroj lidem zaměří především na projekty, jež přispějí ke zlepšení a zkvalitnění podmínek pro aktivní trávení volného času obyvatel, kteří v tomto regionu žijí. Nejde jen o podmínky pro amatérský sport, ale také o budování kvalitního zázemí pro kulturní a zájmovou činnost všech skupin obyvatel, včetně handicapovaných a sociálně znevýhodněných spoluobčanů.

Letošní ročník rovněž opět přináší drobné novinky. Pořadatelé především zvýšili dostupnost hlasovacích kuponů pro širokou veřejnost. „Chceme, aby co nejvíce lidí mělo možnost rozhodovat o přidělení finančních prostředků na přihlášení projekty,“ vysvětluje Zuzana Novická.

Stejně jako v minulých letech budou o úspěšných projektech, které ze všech došlých žádostí v prvním kole vybere rada reprezentantů, rozhodovat veřejným hlasováním sami lidé. Hlasovat mohou prostřednictvím hlasovacích kupónů a internetu. Novinkou, která se osvědčila již loni, je hlasování prostřednictvím DMS, tedy dárcovské sms zprávy. První DMS zpráva, zaslaná z konkrétního telefonního čísla, bude mít v rámci hlasování hodnotu dvou bodů. Díky ní získají přímou finanční podporu všechny organizace, které postoupí do veřejného hlasování, bez ohledu na pořadí. To je další silná motivace pro organizace, aby předkládaly zajímavé a kvalitní projekty.

Pokud máte dobrý nápad, jak zlepšit podmínky pro volný čas nás všech – tedy vše, co by nejlépe vystihlo název programu PRAZDROJ LIDEM – PRO LEPŠÍ ŽIVOT OBYVATEL, neváhejte a zkuste to. Uzávěrka je již za měsíc – nejpozději do 31. srpna. Dva a půl milionu korun čeká i na vás!


RADA REPREZENTANTŮ je složena z těchto osobností:
• Ing. Eva Richterová, senátorka a primátorka města Frýdek-Místek
• Miroslav Kačmarčík, starosta obce Nošovice
• RNDr. Věra Palkovská, starostka města Třinec
• Ing. David Sventek, předseda komise pro strategický a regionální rozvoj Jablunkova
• RNDr. Lukáš Ženatý, Ph.D., náměstek primátora města Ostravy
• Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje
• Ing. Miroslav Fabian, generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje
• Jitka Hrivňáková, redaktorka
• Radim Běleš, paralympionik
• RNDr. Radim Pařízek, ředitel Rádia Čas
• Ing. Ivo Kaňák, manažer závodu Pivovar Radegast
• Pavel Kmínek, brand manažer značky Radegast
• Luděk Kraus, Public Affairs Manager, Plzeňský Prazdroj