Když se řekne Občanská volba Plzeňského Prazdroje, řada lidí už dobře ví, o čem je řeč. Ojedinělý sponzorský program, v němž společnost Plzeňský Prazdroj, která má v tomto regionu významný a silný pivovar Radegast, rozdělila za uplynulých pět let na Frýdecko-Místecku, Třinecku a Ostravsku dvanáct milionů korun.

Rozhodují občané

Radost všech, kteří na slavnostním večer ve frýdeckém divadélku Čtyřlístek převzali šeky, byla obrovská. Granty letos přijel osobně předat vítězům generální ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj Mike Short. „Je to pro mne příležitost poděkovat lidem, kteří tu žijí. Jsme rádi, že můžeme něco udělat pro tento kraj,“ uvedl při zahájení.

„Občanská volba je program, který snad v České republice nemá obdobu. Tím, že sami občané mají možnost rozhodnout, na co půjdou peníze, získává Občanská volba punc kvality a prestiže,“ oceňuje člen rady reprezentantů, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Pavol Lukša.

Nejvíce hlasů přišlo z Třinecka

Stejně jako v loňském roce si opět nejlépe vedly projekty zTřinecka, kam letos poputuje osm set tisíc korun.

Absolutně nejvíce hlasů získal projekt Rozšíření a zdokonalení péče o postižené děti. Do třineckého rehabilitačního stacionáře tak putuje půl milionu korun. „Jsem velmi vděčná všem, kteří nám poslali hlas. Mile mě překvapilo, že nás tolik lidí podporuje, pro naši práci to má obrovský význam. Díky těmto penězům můžeme ihned zahájit rekonstrukci zařízení,“ netají radost ředitelka stacionáře Alena Kostková. Svelkým ohlasem se již podruhé setkal i projekt Rodinné plavání třinecké společnosti Přístav dětství.

„Třinec Občanskou volbou doslova žije. Když se naši lidé do něčeho pustí, stojí to za to,“ potvrzuje starostka Třince a členka rady reprezentantů Věra Palkovská.

Ostravě se letos příliš nedařilo

Méně se letos dařilo Ostravě. Zatímco loni ostravské neziskovky úspěšně zabojovaly a grant získalo pět projektů, letos se to podařilo pouze Rotary Clubu Ostrava sprojektem Stružielka, což je tábor suměleckým zaměřením pro handicapované děti zČeské a Slovenské republiky. Jen pár hlasů chybělo ostravským vozíčkářům sprojektem Aldio, což je alternativní doprava imobilních osob, či mobilnímu hospici Ondrášek .

Projektem, který vybrala rada reprezentantů, se stala kaplička svatého Floriana vŘepišti ze zcela nové kategorie Ochrana kulturního dědictví a zaměstnanci pivovaru Radegast letos dali nejvíce hlasů pořízení mobilní tribuny pro sprtovní areál vobci Nošovice.

Další ročník opět s novinkami

Občanská volba se vnašem regionu každoročně setkává s velkým zájmem. Díky grantům od společnosti Plzeňský Prazdroj mají malí sportovci na Visalajích dětský lyžařský vlek a snowpark, na Lysé hoře jsou cykloturistické a běžecké trasy, byla vybudována naučná stezka K pramenům řeky Morávky, sportovní klub vozíčkářů z Frýdku-Místku si mohl pořídit mikrobus pro dopravu postižených dětí, nové vybavení má divadélko Čtyřlístek, nemalé částky putovaly do zdravotnictví a sociální péče.

„Úroveň letošních projektů byla opět velmi vysoká. Vybrat ty nejzajímavější bylo velmi těžké. Jsem rád, že každoročně o tento program roste zájem, přibývá projektů a zvyšuje se i jejich kvalita.,“ hodnotí úroveň letošního ročníku Luděk Kraus z Plzeňského Prazdroje.
Ten, kdo letos neuspěl, tak bude mít šanci zase v dalším ročníku, který bude vyhlášen na jaře příštího roku a bude mít opět několik novinek.

 

 

Pár zajímavých čísel


Celkem bylo zasláno: 59 projektů

Frýdecko-Místecko: 32 projektů
Ostrava: 13 projektů
Třinecko a Jablunkovsko: 14 projektů
Celková hodnota projektů: 33 mil. 232 138 Kč
Požadavek na Plzeňský Prazdroj: 14 mil. 183371 Kč
Do užšího hlasování postoupilo: 25 projektů
Celkem hlasovalo: 6 542 občanů
Projekt, který získal nejvíce bodů: Rozšíření a zdokonalení péče o postižené děti, Rehabilitační stacionář Třinec 1633 bodů

 

Peníze zPlzeňského Prazdroje pomohou handicapovaným, sportovcům i kultuře

Vletošním šestém ročníku získaly v rámci programu Občanská volba finanční příspěvek z Plzeňského Prazdroje tyto projekty:

Rozšíření a zdokonalení péče o postižené děti
Rehabilitační stacionář Třinec 500 tisíc Kč
Rehabilitační stacionář Třinec poskytuje sociální a zdravotní služby dětem se zdravotním, mentálním, tělesným nebo kombinovaným postižením. Vsoučasné době zajišťuje denní pobyt pro 45 dětí ve věku od jednoho do deseti let, vodpoledních hodinách je zde poskytována ambulantní terapie dalším devadesáti dětem. Projekt je zaměřen na rekonstrukci a rozšíření stávajících prostor, které dnes už nestačí.
1633 bodů

Frýdecká cihelna sportovní

Nadační fond Gymnázia Frýdek 400 tisíc Kč
Cílem projektu je vybudovat zbývalého hřiště, školního dvora a části zahrady víceúčelový sportovní areál shřištěm pro míčové hry, dráhou pro atletické disciplíny a plochy pro další pohybové aktivity. Sportovní areál budou moci využívat nejen studenti okolních škol, ale volný čas zde mohou trávit děti a mládež zblízkého sídliště.
1096 bodů

Rodinné plavání
Přístav dětství, Třinec 300tisíc Kč
Rodinné plavání je jednou zaktivit pro maminky na mateřské dovolené a rodiny sdětmi. Cílem je umožnit i sociálně slabším rodinám možnost absolvovat nejen kurzy kojeneckého plavání, ale zvládat plavecké dovednosti a podpořit zdravý vývoj dětí od narození až do osmi let. Třinec byl první město vrepublice, kde se před více než dvaceti lety začalo sorganizovaným plaváním dětí kojeneckém věku. Dnes jsou Baby cluby Kenny rozšířeny po celé republice.
768 bodů

Dům pokojného stáří u Panny Marie Frýdecké
Charita Frýdek-Místek 140tisíc Kč
Dům pokojného stáří poskytuje celoroční péči pětaosmdesáti obyvatelům, kteří již nejsou schopni se sami o sebe trvale postarat a jejich rodina na péči nestačí. Senioři tu nacházejí útulný domov pro důstojný život. Zgrantu Plzeňského Prazdroje bude pořízena sedací polohovací vana sbočním vstupem, která zlepší manipulaci se seniory při koupání.
558 bodů

Stružielka 2008
Rotary Club Ostrava 80tisíc Kč
Projekt umožní týdenní pobyt na táboře suměleckým zaměřením padesáti handicapovaným dětem zOstravska a Kysuc, který již patnáct let pořádá společně ostravský Rotary club ve spolupráci sMúzickou školou vOstravě-Mariánských Horách a Rotary Clubem Žilina pod názvem Stružielka. Celkem se vněm vystřídalo více než sedm set dětí a mladých lidí srůzným stupněm zdravotního či mentálního postižení od sedmi do pětadvaceti let.
460 bodů

Projekt rady reprezentantů:
Rekonstrukce kapličky svatého Floriana vŘepišti
100tisíc Kč
Cílem projektu je obnovit a rekonstruovat zchátralou historickou památku vobci a založit novou tradici. Sošku svatého Floriana, jemuž je kaplička zasvěcena, zhotoví vkeramickém kroužku děti ze zdejší školy a patronát nad ní převezmou místní dobrovolní hasiči. Peníze zprogramu Občanské volby budou použity na opravu krovu, fasády, úpravu vstupu a pamětní a informační tabule.


Projekt zaměstnanců pivovaru Radegast:
Mobilní tribuna pro sportovně společenský areál vNošovicích
480 tisíc Kč
Vletošním roce byl vobci nákladem sedmnácti milionů korun vybudován víceúčelový sportovně společenský areál, kde se koná celá řada akcí a pravidelně se tu schází až tři sta lidí. Ten bude nyní doplněn ještě o přenosnou tribunu smísty ksezení pro diváky. Projekt vybrali zaměstnanci pivovaru Radegast, u nichž získal nejvíce hlasů.